Coraz częściej, projektując swoje ogrody i szukając inspiracji, natrafiamy na aranżacje kamieniem. I słusznie bo wyglądają one czysto i estetycznie.
Warto jednak wiedzieć jakie kamienie są warte uwagi i jak je stosować. Wyróżnić można wiele opcji kamienia, my przybliżymy te z nich, które można znaleźć w naszej ofercie.
 
Grysy to małe kruszywa. Mają zaostrzone kształty i występują w wielu kolorach. Z racji tego, że pozyskuje się je z kamienia naturalnego, w procesie jego kruszenia ich kolory są zależne od materiału z jakiego zostały przygotowane. Bardzo dobrze sprawdza się jako materiał do wypełnienia przestrzeni pomiędzy roślinami. Coraz częściej zastępuje korę, którą trzeba systematycznie wymieniać z racji jej krótkiej trwałości, a także wypiera żwir, który zwyczajnie nie ma takiej palety barw jak grys. Świetnie nadaje się także do obsypywania ścieżek w ogrodzie, a także jako wszelkiego rodzaju dekoracje ogrodowe.
 
Otoczaki jak sama nazwa wskazuje są okrągłymi kamieniami o nieregularnym kształcie. Powstały jako fragmenty minerałów czy skał wypłukane przez wodę. Oprócz kształtów wyróżniają się także poprzez różnorodną kolorystykę. Możemy je znaleźć w przeróżnych aranżacjach ogrodowych. Łączą sobie estetykę i łatwość aranżacji. Sprawią, że będzie ona wyjątkowa.
 
Kamienie ścieżkowe, głównie stosowane jako kamienie do wykładania ścieżek. Kamień wprowadza ład w ogrodzie, a na ścieżce jasno wytycza drogę. Jest on na pewno bardzo wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. Kamienie elewacyjne są jednym z najtrwalszych materiałów jakim możemy zabezpieczyć nasze domy. Taka elewacja przyciąga wzrok i jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki zastosowaniu tych naturalnych materiałów możemy w oryginalny sposób zabezpieczyć nasze domy, budynki firm przed warunkami atmosferycznymi, a dodatkowo, jak każdy kamień naturalny doskonale utrzymuje ciepło.
 
Bryły/Fontanny. Kamienie mogą też służyć, jako dodatkowa ozdoba ogrodu. Coraz popularniejsze stają się rzeźby z kamienia, te standardowe, ale także nowoczesne na zasadzie kamień na kamieniu, tworzące bryły o regularnym i nieregularnym kształcie. Kamienie wykorzystywane są do tworzenia fontann lub wyłożenia oczek wodnych, które także nadają uroku aranżacjom.
 
Kostka brukowa. Niezależnie od tego jaki styl preferujemy, to jak zaprojektujemy swoje otoczenie, świadczy także o nas samych.
 
Projektując ogrody, sami mamy wpływ na to jak będzie wyglądała przestrzeń wokół nas, czy to w okolicy domu, czy firmy. Warto zastanowić się nad inwestycją w kostkę brukową, z którą dzisiaj można stworzyć aranżacje, zarówno standardowe, jak i nowoczesne w zależności od zastosowanego materiału. Podsumowując.
 
Kamień od setek lat wykorzystywany był zarówno w budownictwie, jak i w dekoracjach otoczenia. Wszystkie te konstrukcje, które dzisiaj oglądamy zwiedzając starożytne miasta - łączy jedno - przetrwały setki tysięcy lat, wiele z nich jest w niemal nienaruszonym stanie! Kamień, to świetny wybór dla każdego, kto ceni sobie trwałość i niezawodność.