Już od dziesięcioleci nawierzchnie z betonowej kostki mają szerokie i praktyczne zastosowanie nie tylko na ulicach i placach miejskich, ale także wokół domu. Ten uniwersalny budulec charakteryzuje się trwałością i odpornością na wiele czynników, przy czym jest stosunkowo niedrogi, co znacząco wpływa na jego popularność. Jest również praktyczny – ułatwia wymianę poszczególnych elementów, jeżeli te, z jakiegoś powodu ulegną zniszczeniu. Dzięki temu betonowe płyty wokół domu nie determinują konieczności wymiany całej nawierzchni, co w efekcie jest także ekonomicznym rozwiązaniem. Betonowa kostka to także doskonały materiał wykończeniowy schodów, budulec dachów i ogrodzeń.  Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na betonową kostkę wokół domu? O tym opowiemy Ci w dalszej części artykułu.

Modny, modernistyczny design

Betonowa kostka wokół domu pozwala Ci na surowe, modernistyczne zaaranżowanie przestrzeni nie tylko na tarasie, ale także na podjeździe, przy basenie, czy w ogrodzie. Nienachalna prostota i minimalizm stylistyczny betonowych płyt mają swój niepowtarzalny urok – sprawiają że każda przestrzeń wygląda na uporządkowaną, a jednocześnie pozwala na wiele eksperymentów z dodatkami. Betonowe płyty wokół domu mogą być jednocześnie ozdobą samą w sobie, jak i doskonałym tłem dla innych dodatków – ciekawych mebli tarasowych, czy ogrodowych, tak naprawdę w każdym stylu. Pomimo iż ten budulec może przywodzić na myśl stylistykę wielkomiejską, to wcale nie jest pretensjonalny i z powodzeniem dopasuje się również do domów w klasycznym stylu, a nawet drewnianych – wystarczy zamiast płyt, zastosować mniejszą betonową kostkę.

Surowy, wcale nie znaczy monotonny

Wbrew pozorom, surowy i prosty charakter betonowych płyt wcale nie oznacza, że są one przeznaczone tylko dla miłośników modernizmu. Wręcz przeciwnie – w prostocie tkwi wielka siła! Betonowa kostka wokół domu może być ułożona w bardzo różny sposób, tworząc przeróżne wzory z różnych kolorów i odcieni budulca. Dzięki temu możemy uzyskać aranżacje na swój sposób eklektyczne. Betonowe płyty wokół domu mogą więc okazać się idealnym budulcem dla miłośników stylów rustykalnych, klasycznych, czy innych, nawet najbardziej ekstrawaganckich. Dodatkowo ten materiał z powodzeniem można wykorzystać do budowy ogrodzeń wokół domu, czy do pokrycia dachowego, dzięki czemu możemy uzyskać spójną aranżację całej przestrzeni, nie tylko tej najbliższej domowi. Możesz łączyć ze sobą nie tylko kolory i odcienie kostki, ale także jej rozmiary, dzięki czemu masz jeszcze szersze możliwości tworzenia różnorodnych wzorów na betonowej powierzchni. Czasami wystarczy zastosowanie dwóch różnych odcieni betonowej kostki wokół domu, aby znacząco urozmaicić i uatrakcyjnić wizualnie wygląd tarasu, czy podjazdu.

Cena a jakość

Zależność pomiędzy tymi dwoma aspektami jest w tym przypadku zdecydowanie na plus. Wbrew pozorom, niska cena nie oznacza tutaj kiepskiej jakości. Betonowa kostka wokół domu to rozwiązanie niedrogie na stworzenie trwałych, wytrzymałych i solidnych powierzchni na lata. Betonowe płyty dostępne są w bardzo konkurencyjnej cenie w stosunku do najdroższych granitów, podczas gdy potrafią wyglądać równie elegancko i wytwornie. Wystarczy zdecydować się na duże rozmiary płyt w jednolitych, najlepiej klasycznych i ciemnych kolorach. Dzięki temu niskim kosztem jesteśmy w stanie osiągnąć naprawdę zadziwiający efekt, który zrobi wrażenie na niejednej osobie!

Aspekty praktyczne ponad wszystko

Być może od tego punktu powinniśmy zacząć, jednak wydaje się on być tak oczywisty, a jednocześnie na tyle istotny, iż uznaliśmy, że będzie stanowił doskonałe podsumowanie całości. Betonowa kostka wokół domu to szalenie praktyczne rozwiązanie. Nie tylko utwardza i wyrównuje nawierzchnię, ale też zapobiega gromadzeniu się na niej wody. Betonowe płyty wokół domu kładzione są bowiem w odpowiednich odstępach od siebie – nie są trwale ze sobą połączone, przez co doskonale odprowadzają nadmiar wody do podłoża. Oczywiście można położyć je inną metodą, ale te praktyki stosuje się raczej w instalacjach pionowych i przy pokryciach dachowych, aniżeli w przypadku nawierzchni poziomych. 

Betonowa kostka wokół domu jest także spajana ze sobą przy użyciu różnego rodzaju spoiw, aby ograniczyć jej przemieszczanie, jednak można w tym celu wybrać środki wypełniające przepuszczalne, dzięki czemu funkcja odprowadzania wody zostanie zachowana. Betonowe płyty wokół domu są także bardzo wytrzymałym materiałem o dużej tolerancji na obciążenia. Są odporne na szerokie spektrum temperatur, działanie czynników chemicznych i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nie wymagają częstej konserwacji, nie ulegają odkształceniom i odbarwieniom tak szybko, jak materiały naturalne. Betonowa kostka wokół domu sprawia, że nie martwisz się o nieestetyczne zarysowania czy wgniecenia nawierzchni, jest praktyczna, wygodna i długotrwała. To wszystko sprawia, że jest jeszcze bardziej ekonomicznym i przynoszącym realne oszczędności rozwiązaniem niż sam fakt, że jej cena jest niewygórowana.