Podczas planowania budowy ogrodzenia jedną z pierwszych decyzji, jakie musimy podjąć, jest wybór materiału, z którego będzie ono wykonane. Zdecydowanie warto wziąć pod uwagę postawienie płotu betonowego. Poniżej przedstawiamy zalety tego rozwiązania i wskazówki jak krok po kroku zamontować betonowe ogrodzenie.

Zalety wykonania płotu z betonowych płyt ogrodzeniowych

Płot betonowy jest jedną z tańszych dostępnych na rynku opcji, a przy tym cechuje się trwałością, skutecznie odgradza przestrzeń naszego ogrodu od otoczenia i tłumi bardzo dobrze dźwięki (nie bez powodu ekrany dźwiękoszczelne przy bardzo uczęszczanych drogach często wykonane są właśnie z betonu). Kolejnym plusem tego rozwiązania jest ogromna różnorodność płyt ogrodzeniowych betonowych oferowanych przez producentów. Dotyczy to zarówno kształtu przęseł oraz słupków, jak i ich faktury. Betonowe ogrodzenie może bardzo dobrze imitować inne materiały, takie jak kamień, piaskowiec czy drewno. Dostępne są ogrodzenia proste i ozdobne (na przykład z ażurowym szczytem i fantazyjnie poprowadzoną górną linią przęseł). Jednym słowem jest z czego wybierać, dzięki czemu nietrudno znaleźć ogrodzenie, które będzie spełniało wszystkie nasze indywidualne wymagania.

Z jakich części składa się ogrodzenie betonowe?

Podstawowe części betonowego płotu to słupki i przęsła. Te ostatnie, z uwagi na duży ciężar betonu, są zwykle podzielone na mniejsze elementy (zbudowane z betonowych płyt ogrodzeniowych) stawiane jeden na drugim. Długość przęsła razem ze słupkiem wynosi zazwyczaj 2 m. Wysokość jest zmienna – najczęściej spotykane to 1,5 m; 1,75 m i 2 m, ale na rynku znaleźć można także dużo niższe i dużo wyższe przęsła. Przed montażem płotu betonowego należy także wyposażyć się w pręty zbrojeniowe, które będą stanowić podporę ogrodzenia.

Etapy budowania ogrodzenia z płyt betonowych

Montaż płotu betonowego nie jest skomplikowany – gotowe ogrodzenia podzielone są na prefabrykowane elementy, które łatwo połączyć. Trzeba jednak pamiętać o tym, że materiał, z którego są zbudowane (zbrojony beton) jest ciężki. Dlatego, jeśli nie decydujemy się na wynajęcie ekipy montażowej i chcemy wykonać pracę samodzielnie, należy zgromadzić grupę silnych osób i przygotować się na to, że cały proces stawiania ogrodzenia betonowego pójdzie wolniej, niż gdyby montaż przeprowadzili doświadczeni fachowcy.

Krok 1: Wytyczenie linii ogrodzenia

Na ziemi za pomocą linek dokładnie zaznaczamy miejsce, w którym stanie nasze betonowe ogrodzenie. Naciągnięta linka będzie wskazywała, gdzie przebiegnie oś płotu. Na tej linii zaznaczamy miejsca, w których będziemy ustawiać słupki. To właśnie je będziemy ustawiać w pierwszej kolejności.

Krok 2: wykonanie stóp fundamentowych pod słupki

Po wytyczeniu osi ogrodzenia musimy wykopać doły na fundamenty, w których później osadzimy słupki ogrodzeniowe. Głębokość stopy fundamentowej zależy od wysokości płotu oraz typu gruntu, na którym go stawiamy. Powinna wynosić od 70 do 100 cm, natomiast średnica fundamentu wynika z wymiarów słupka, przy czym nie należy wykonywać jej mniejszej niż 40 × 40 lub 30 × 50 cm.

Następnie zalewa się wykopany otwór betonem. Zdecydowanie najlepiej wykonać to zadanie przy użyciu odpowiedniego szalunku.

Krok 3: Osadzanie słupków

Każdy słupek po kolei trzeba teraz zakotwiczyć w fundamencie. Można to zrobić na kilka sposobów, jednak osobom o mniejszym doświadczeniu polecamy zastosowanie opisanej poniżej metody dwuetapowej.

Na początku należy zalać wykop betonem jedynie częściowo – na głębokość ok. 20-30 cm. Następnie ustawić w środku słupek, pamiętając by znalazł się dokładnie w osi ogrodzenia i zachowywał odpowiednią odległość od innych słupków, a także, aby rowki na bokach słupka również przebiegały wzdłuż osi ogrodzenia (to w nie będziemy na końcu wstawiać betonowe płyty ogrodzeniowe).

W kolejnym kroku jedna osoba powinna przytrzymać słupek we właściwej pozycji, podczas gdy druga będzie dopełniać wykop betonem.

Ważne: Podczas osadzania słupków należy na bieżąco mierzyć odległość między nimi w co najmniej trzech punktach, żeby upewnić się, że każdy słupek stoi idealnie pionowo.

Krok 4: Montaż przęseł

Zanim zaczniemy montować przęsła z betonowych płyt ogrodzeniowych, musimy odczekać co najmniej tydzień od zalania słupków w fundamentach.

W przypadku płotów betonowych rzadko stawia się podmurówkę, ale przęsła nie powinny stać bezpośrednio na gruncie. W takim wypadku ogrodzenie z biegiem czasu stopniowo by osiadało. Dlatego do podparcia betonowego płotu trzeba użyć grubych prętów zbrojeniowych przechodzących poziomo przez otwory wywiercone wcześniej w dolnej części słupków.

Następnie w przestrzenie pomiędzy słupkami wkładamy od góry przęsła, wsuwając ich krawędzie do specjalnych rowków znajdujących się na bocznych powierzchniach każdego słupka.