Kiedy przychodzą ciepłe dni, dużo chętniej spędzamy wolny czas na zewnątrz. To właśnie tam odpoczywamy, pijemy kawę, a także spożywamy posiłki. Kluczem jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni. Pomysł na taras nie musi być drogi, pracochłonny i trudny, a szczególnie w sytuacji, kiedy chcemy stworzyć go z kostki brukowej. Jak zrobić tani taras? Podpowiadamy.

Inspiracje na tani taras – jak go zrobić?

Budowa tarasu obejmuje niezwykle ważny rodzaj prac, szczególnie jeśli mamy do czynienia z domem jednorodzinnym. To właśnie w takich miejscach jest on ważnym miejscem odpoczynku, relaksu, spożywania posiłków i spotkań rodzinnych. Latem to właśnie taras pełni funkcję domowego salonu, gdzie przenosi się całe życie. Wypoczywają tam nie tylko dorośli, ale także dzieci, które za pomocą tarasu przechodzą do ogrodu, oddając się fantastycznym zabawom. Odpowiednio zaaranżowany taras pozwala na podziwianie nasadzeń zielonych, drzew i kwiatów, a także na słuchanie śpiewu ptaków i obcowanie z przyrodą. Tak, wiosna i lato to piękne pory roku, a posiadanie tarasu jest marzeniem wielu osób. Decydując się na jego budowę, wielu z nas zastanawia się, jaki pomysł na taras zrealizować? Do wyboru jest wiele materiałów. To nie tylko płytki, drewno czy gres, ale także kostka brukowa. To inspiracja oraz sposób na tani i modny taras.

Budowa taniego tarasu – co wpływa na koszt?

Wiele osób decydując się na budowę tarasu, nie wie, z jakimi kosztami trzeba się liczyć. Otóż jest to nie tylko zakup materiałów, ale także narzędzi i kruszca pod układanie kostki. W końcu podłoże powinno być odpowiednio utwardzone, tak aby kostka mogła idealnie przylegać do podłoża. Na ogólny koszt ma wpływ wiele czynników, to przede wszystkim wielkość tarasu, kształt, a także konieczność budowy schodów. Pamiętajmy, że w sytuacji chęci budowy tarasu na wylewce betonowej musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Istnieje jednak możliwość budowy taniego tarasu jedynie na gruncie, co znacznie zmniejszy koszt i czas potrzebny na jego wykonanie. Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, a wszystko przez niskie koszty i niesamowity efekt, jaki gwarantuje. W końcu kostka brukowa to materiał, który pozwala na budowę różnorodnych rzeczy, nie tylko podjazdów, ale także tarasów, schodów i wielu innych.

Pomysł na taras – jakie narzędzia będą potrzebne?

Do realizacji pomysłu na tani taras z kostki brukowej konieczne jest posiadanie materiałów budowlanych, a także kilku narzędzi, które ułatwią przebieg prac. Jako że tani taras będzie stworzony z bruku, konieczny jest zakup kostki brukowej, a także krawężników, które posłużą do stworzenia zakończeń tarasu i ewentualnych schodów. Wśród narzędzi koniecznie należy przygotować: gumowy młotek, łopatę, linkę i słupki z drewna, poziomice, łatę brukarską, zagęszczarkę oraz piłę, która pozwoli na ewentualne przycinanie bruku. Pamiętajmy również o piasku do utwardzenia gruntu oraz materiału na podbudowę, najlepiej kruszywa i geowłókniny. Kiedy kupimy wszystkie potrzebne materiały, można przejść do budowy. Warto wiedzieć, że nasz pomysł na tani taras można zrealizować, w zależności od rozmiaru tarasu, w kilka bądź kilkanaście godzin.

Pomysł na tani taras – realizacja

Tani taras budowany przy wykorzystaniu kostki brukowej jest szalenie łatwy do wykonania. Jednak należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gruntu, tak aby cała konstrukcja była równa i wytrzymała.

Krok 1 – wyznaczenie terenu

Przed przystąpieniem do układania kostki konieczne jest wyznaczenie terenu, na którym powstanie. W tym celu należy wykorzystać przygotowane wcześniej słupki i linki, pamiętając o zapasie, a następnie wykopać w miejscu wyznaczonym dołek na głębokość około 30 cm. Koniecznie należy usunąć także chwasty i kamienie, tak aby nie utrudniały układania kostki i nie wpływały negatywnie na efekt.

Krok 2 – utwardzanie gruntu

W kroku drugim należy rozpocząć utwardzanie gruntu, poprzez równomierne rozłożenie kupionego wcześniej piasku. Teren powinien mieć około 3% spadek, tak aby woda nie miała okazji do gromadzenia się na powierzchni kostki brukowej. Wyłożony piach należy ubić za pomocą zagęszczarki i przykryć geowłókniną. Wszystko należy przykryć tzw. podbudową z kruszywa na grubość około 20 cm. Kluczowym etapem jest ponowne ubicie całej podbudowy za pomocą zagęszczarki.

Krok 3 – tworzenie obramowań i brzegów tarasu

Kiedy nasza powierzchnia zostanie odpowiednio utwardzona, należy stworzyć obramowania za pomocą krawężników, które wbija się w ziemię. Układanie kostki powinno rozpoczynać się od brzegów. Warto pamiętać, aby nie zostawiać dużych odstępów pomiędzy poszczególnymi kostkami.Przed przystąpieniem do prac, warto stworzyć projekt, który ułatwi przebieg układania kostki i sprawi, że wszystko będzie przebiegało bez zakłóceń.

Krok 4 – układanie i korygowanie

Kolejno należy układać kostki, aż do wykończenia terenu wyznaczonego do jego stworzenia. W przypadku gdy jakiś element będzie zbyt duży, należy przycinać go za pomocą specjalnej piły do przycinania bruku. Pamiętajmy o stałym przyglądaniu się efektom pracy, tak aby móc na bieżąco korygować wszelkie nierówności. Do tego celu wykorzystuje się gumowy młotek.

Krok 5 – spoinowanie

Kiedy kostka brukowa zostanie ułożona, a nierówności skorygowane, konieczne jest wykonanie spoinowania. To wypełnianie szczelin między kostkami. Do tego celu stosuje się zwykły piasek, który najlepiej rozprowadzić zwykłą miotłą. Zamiast piasku można zdecydować się także na zakup specjalnego preparatu do wykonywania fug w kostce brukowej. Po wszystkim należy kilkakrotnie polać gotowy taras wodą. Czasami konieczne może być ponowne ubicie wykonanej powierzchni. Stosuje się do tego zagęszczarkę, jednak aby nie uszkodzić powierzchni kostki, należy wyposażyć ją w specjalną poduszkę wykonaną z gumy.

Jak widać, wykonanie tarasu z kostki jest niezwykle proste, dlatego można stworzyć go dosłownie w kilkanaście godzin. Z pewnością zachwyci efektem i pozwoli na efektywny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Pomysł na taras – aranżacja

Ostatni etap budowy tarasu to jego zaaranżowanie według własnych wymagań i potrzeb. To zakup mebli, a także elementów dekoracyjnych jak lampiony, poduszki i wiele innych przedmiotów. Pamiętajmy, że do stworzenia mebli nie potrzebujemy wiele. Można również wykonać je z kostki brukowej. Wyróżnia je trwałość i ogromna wytrzymałość. Wszystko zależy jednak od gustu i pomysłu na taras całej rodziny. Wykonanie tarasu z kostki zajmuje niewiele czasu, dlatego warto już dziś pomyśleć o jego wykonaniu, tak aby móc cieszyć się słońcem w letnie dni, przesiadując na tarasie swojego domu. Takie miejsce, w zależności od dostępnej przestrzeni można wyposażyć w hamak, huśtawkę i wiele innych elementów, które pozwolą na efektywny wypoczynek, tworząc jednocześnie niezwykłą aranżację.

Dlaczego warto stworzyć taras z kostki brukowej?

Taras z kostki brukowej to doskonałe rozwiązanie, na które stawia coraz większa liczba osób. Związane jest to z cechami użytkowymi bruku, który jest trwały, wytrzymały i pozwala na stworzenie doskonałych aranżacji. Kostka brukowa jest elegancka i estetyczna, dodatkowo jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, jak mróz, wysokie temperatury, śnieg, deszcz i grad. Wiele osób zwraca również uwagę na łatwość utrzymania jej w czystości. Za pomocą kostki możliwe jest stworzenie dowolnej aranżacji tarasowej, dlatego jest tak uniwersalnym materiałem. Jest także odporna na uszkodzenia, otarcia, przetarcia. Dlatego nie ma obaw o ustawianie mebli czy inne czynniki szkodliwe. Każda osoba, która szuka swojego pomysłu na tani taras, powinna postawić na zakup kostki brukowej do jego budowy. To doskonała inwestycja na długie lata. W sytuacji, gdy mamy problem z ułożeniem tarasu, można skorzystać z pomocy fachowców.