Kostka brukowa jest jednym z najpopularniejszych sposobów na wykończenie przestrzeni przydomowej, podjazdów i ścieżek. Różnorodne warianty do wyboru sprawiają, że z łatwością każdy może wybrać idealne rozwiązanie dla siebie, które przyczyni się do stworzenia stylowej i praktycznej aranżacji wokół posesji. Jednak bardzo istotną kwestią, która wpływa na atrakcyjność otoczenia jest zachowanie ładu i porządku. W dzisiejszym wpisie skupimy się na sposobach czyszczenia kostki brukowej, aby każdego dnia wyglądała estetycznie i nienagannie. Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika, w którym z pewnością znajdziesz wiele cennych rad i wskazówek dotyczących skutecznego mycia i czyszczenia kostki brukowej.

Jak wyczyścić kostkę brukową?

Jeśli zastanawiasz się jak czyścić kostkę brukową, aby zawsze stanowiła piękną ozdobę posesji, to w poniższych akapitach bez wątpienia znajdziesz odpowiedź. Na jej powierzchni z biegiem czasu pojawiają się różnego rodzaju zabrudzenia, a niektóre z nich bywają trudne do usunięcia. Błoto, zielone naloty, chwasty pojawiające się w szczelinach, plamy z oleju, farby czy rdzy z pewnością nie dodają kostce uroku. Jednak ze względu na fakt, iż jest ona intensywnie użytkowania każdego dnia, to jest jednocześnie narażona na szybkie powstawanie zabrudzeń, a także na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym również warunków atmosferycznych. Opady deszczu, śniegu, wiatr czy słońce przyczyniają się do szybszego gromadzenia się brudu, dlatego tak istotne jest regularne czyszczenie i mycie kostki brukowej. Dużą zaletą tego rodzaju prac jest fakt, iż większość z nich można przeprowadzić bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi i środków.

Mycie kostki brukowej impregnowanej

Na rynku można znaleźć impregnowaną kostkę brukową oferowaną przez wielu producentów, która jest wstępnie zabezpieczona przed działaniem niekorzystnych warunków zewnętrznych, dzięki czemu nie wymaga tak częstego czyszczenia. Do jej umycia w większości przypadków wystarczy sama woda lub z dodatkiem detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Przy mocniejszych zabrudzeniach można również wykorzystać szczotkę do czyszczenia kostki brukowej, której włosie dotrze do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo przy generalnych porządkach można także wspomóc się ciśnieniową myjką do kostki brukowej, gdyż mocny strumień wody pozwoli szybciej wyczyścić nawierzchnię bez dużego wysiłku, a takie rozwiązanie pozwoli również uniknąć nieestetycznych zacieków. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na wariant bez warstwy ochronnej, to warto zdecydować się na jak najszybsze impregnowanie kostki brukowej przy użyciu specjalnych preparatów.

Mycie kostki brukowej nieimpregnowanej

Niezaimpregnowana kostka brukowa to znacznie trudniejsza powierzchnia do czyszczenia, gdyż nie jest tak odporna na powstawanie zabrudzeń i plam. Niektóre z nich wnikają do struktury nawierzchni, przez co wyczyszczenie materiału może być uciążliwe i wymagać większego wysiłku, czasu i cierpliwości. Zatem czym umyć kostkę brukową, która nie jest zaimpregnowana? W celu wykonania prac porządkowych warto wykorzystać przede wszystkim specjalistyczny środek do czyszczenia kostki brukowej, który wniknie głęboko w pory surowca i skutecznie go doczyści, bez obaw o uszkodzenie powierzchni czy pogorszenie właściwości użytkowych i kondycji. Poza usunięciem zabrudzeń preparaty do czyszczenia kostki brukowej mogą także odświeżyć jej powierzchnię przez podkreślenie koloru. Ponadto zawsze po dokładnym umyciu warto zdecydować się na impregnację kostki brukowej, szczególnie po użyciu myjek ciśnieniowych, co stanowi niezwykle praktyczne rozwiązanie, zwiększające komfort życia codziennego. Nakładanie tego rodzaju preparatów należy aplikować na suchą nawierzchnię i powtarzać co 3-4 lata, wybierając środki niezawierające rozpuszczalnika.

Urządzenia do czyszczenia kostki

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do mycia kostki brukowej, dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na jego najważniejsze parametry, gdyż to właśnie od nich zależy efektywność przeprowadzanych zabiegów. Maszyny do czyszczenia kostki brukowej powinny przede wszystkim charakteryzować się dużą wydajnością w przedziale od 350 do 900 l/h, a także zdolnością do podgrzania wody, gdyż niekiedy będzie ona niezbędna do usunięcia niektórych zabrudzeń. Ponadto istotne jest ciśnienie robocze, które powinno wynosić minimum 150 barów. Konieczne jest również zwrócenie uwagi na moc, która im wyższa, tym większe ciśnienie i jednocześnie siła mycia. W celach praktycznych warto także wybierać modele z długim wężem, które zapewniają większą wygodę podczas czyszczenia kostki brukowej. Lanca powinna być komfortowa w trzymaniu. Niektóre urządzenia są również wyposażone w dodatkowe akcesoria, które zwiększają ich funkcjonalność. Wśród nich można wymienić między innymi kółka umożliwiające wygodne przesuwanie maszyny z jednego miejsca w drugie, a także pojemniki na detergent. Dodatkowo na wyposażeniu mogą znaleźć się dysze, szczotki i pianownica. Istotny jest również sposób zabezpieczenia silnika przed przegrzaniem, co gwarantuje większą bezawaryjność i niezawodność urządzenia.

Ile kosztuje Mycie kostki brukowej – cena

Niektórzy zdecydowanie wolą zlecić mycie nawierzchni specjalistycznym firmom, które wykonają to zadanie odpłatnie. Cena czyszczenia kostki brukowej zależy od wielu kwestii – przede wszystkim od lokalizacji, powierzchni oraz stopnia zabrudzenia. W celu poznania dokładnej wyceny warto wcześniej umówić się na spotkanie z przedstawicielem takiej firmy, aby po dokonaniu oględzin zaproponował cenę. Jednak na podstawie rynkowych cenników można podać orientacyjne koszty czyszczenia kostki brukowej:

  • usuwanie delikatnych zabrudzeń, do których należy kurz, ziemia i piasek – 5-15 zł/m2,
  • usuwanie zabrudzeń organicznych, w tym mchu, grzybów i porostów – 7-20 zł/m2,
  • usuwanie tłustych plam po smarach i oleju – 10-30 zł/m2,
  • usuwanie zabrudzeń po pracach remontowych i budowlanych, do których należy zaprawa cementowa, farba czy klej – 20-50 zł/m2.

Białe wykwity na kostce brukowej

Białe wykwity pojawiające się z biegiem czasu na kostce to zupełnie normalne zjawisko, które jednak zaburza estetykę przestrzeni przydomowej. Jednak jest to efekt działania związków wapnia znajdujących się w cemencie, z którego powstaje kostka brukowa. Powstają one na skutek rozpuszczania się w wodzie i wyparowania. Zazwyczaj znikają samoistnie po upływie 2-3 lat od ułożenia kostki bądź szybciej, szczególnie w miejscach narażonych na mocne działanie promieni słonecznych i opadów atmosferycznych. W celu przyspieszenia usunięcia białych wykwitów można regularnie korzystać z myjki ciśnieniowej.

Czyszczenie kostki brukowej z piasku i osadu

Piasek i osad to rodzaj najłatwiejszych do usunięcia zabrudzeń, które najszybciej znikają przy użyciu mocnego strumienia wody działającego pod ciśnieniem. Jednak z myjkami ciśnieniowymi należy uważać, a podczas ich użytkowania zachować dużą ostrożność, gdyż stosowanie strumienia punktowo może nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu, chwastów i porostów

Mech, chwasty i porosty bywają bardzo uciążliwe dla użytkowników kostki brukowej, a dodatkowo nie wyglądają zbyt atrakcyjnie. Zaburzają ład i harmonię, dlatego warto je regularnie usuwać w celu zachowania wizualnego porządku. Ponadto mech może także stanowić duże niebezpieczeństwo, gdyż jest śliski, co zwiększa ryzyko poślizgnięcia i się i bolesnego upadku na twardą nawierzchnię. Najczęściej problem ten pojawia się w zacienionych miejscach narażonych na dużą wilgoć. Mech i porosty można usunąć ręcznie, jednak wymaga to zwykle dużego wysiłku. Warto pamiętać o usuwaniu wraz z korzeniami, aby uniknąć szybkiego nawrotu problemu. Aby zaoszczędzić swój czas i siły, można zastosować specjalne środki chemiczne charakteryzujące się właściwościami biobójczymi i tym samym dużą skutecznością. Po ich dokładnym wniknięciu w mech należy usunąć resztki za pomocą szczotki lub zmyć wodą, aby uniknąć odbarwień kostki brukowej.

Czyszczenie kostki brukowej z cementu, farby i zaprawy

Prace remontowe i budowlane często są powodem powstania na kostce brukowej zabrudzeń z farby, cementu czy zaprawy, nawet w przypadku dobrego zabezpieczenia terenu. Tego rodzaju ślady są trudne do usunięcia i zwykle sama myjka ciśnieniowa nie wystarczy, szczególnie gdy plamy zdążą zaschnąć. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych prac, w tym paskowania bądź szlifowania kostki brukowej. Jednak są to specjalistyczne prace, dlatego warto powierzyć je profesjonalnym firmom.

Czyszczenie kostki brukowej z rdzy

Rdzawe plamy na kostce brukowej bardzo rzucają się w oczy, przez co zaburzają estetykę aranżacji przydomowej. Zwykle pojawiają się na skutek podlewania roślin wodą z dużą ilością osadów żelaza, a także po sezonie zimowym. W celu usunięcia tego rodzaju zabrudzeń sprawdzą się wyłącznie dedykowane do tego zadania środki dostępne na rynku, które również należy stosować zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

Czyszczenie kostki brukowej z oleju samochodowego i tłuszczu

Zacieki z oleju samochodowego, smaru czy tłuszczu są jednymi z najtrudniejszych do usunięcia, gdyż wnikają w głąb struktury kostki, w szczególności, gdy mamy do czynienia z niezaimpregnowaną nawierzchnią. W pierwszej kolejności warto jeszcze świeże plamy posypać piaskiem, który wchłonie tłuszcz i zabezpieczy przed jego dalszą penetracją w podłoże. Następnie należy skierować silny strumień wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń, gdyż taka mieszanina powinna zlikwidować tłuste plamy. W przypadku uporczywych zabrudzeń warto zastosować specjalistyczny preparat, zachowując przy tym dużą ostrożność i dokładnie zapoznając się z instrukcją i zaleceniami producenta przed użyciem.

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej

Niekiedy warto także wykorzystać domowe sposoby podczas czyszczenia kostki brukowej, które są bardzo skuteczne i jednocześnie nie wiążą się z dużym nakładem finansowym. Prace tego rodzaju sprawdzą się, gdy zabrudzenia nie są duże i nie zdążyły jeszcze wniknąć głęboko w strukturę nawierzchni, a także w przypadkach, gdy mamy niewielki teren do wyczyszczenia. Do mycia kostki brukowej można wykorzystać płyn do mycia naczyń, ocet lub sodę oczyszczoną, gdyż środki te wykazują doskonałe właściwości czyszczące. Ocet znakomicie usuwa mech i chwasty, a także kurz, bez obaw o powstanie przebarwień na powierzchni. Wystarczy przygotować roztwór składający się z wody i octu w stosunku 1:2. Soda oczyszczona najlepiej sprawdzi się w postaci papki pomieszanej z wodą, którą warto wsypać do szczelin w celu eliminacji chwastów, a także posypać nią plamy i pozostawić na kilka chwil, a resztki spłukać wodą, aby nie powstały nieestetyczne zacieki. Kolejną sprawdzoną miksturą jest jedna miarka płynu do mycia naczyń na trzy miarki wody, która świetnie usuwa tłuste zabrudzenia i plamy z oleju.

Samodzielne czyszczenie kostki brukowej krok po kroku

Przed samodzielnym myciem i czyszczeniem kostki brukowej koniecznie przygotuj nóż, scyzoryk lub inne narzędzie z wąskim i ostrym zakończeniem, miotłę z szufelką, szczotkę z twardszym włosiem, wiaderko z wodą i rękawice ochronne, jeśli zamierzasz używać środków chemicznych.

  • Czyszczenie kostki brukowej warto rozpocząć od dokładnego zamiecenia całego terenu przy użyciu szczotki z twardszym włosiem, która lepiej dotrze do szczelin i usunie zabrudzenia z przestrzeni między poszczególnymi kamieniami.
  • Następnym krokiem jest usunięcie mchu, chwastów i porostów, najlepiej przy pomocy ostrzejszego i wąskiego narzędzia. Za jego pomocą można także wyciągnąć większe kamienie, które utknęły w szczelinach.
  • Kolejnym etapem jest umycie powierzchni, co pozwoli usunąć ziemię, piasek i kurz oraz ewentualne zastosowanie domowych sposobów lub preparatów w konkretnych przypadkach, które wymieniliśmy w powyższym akapicie.
  • Wszelkie przerwy między kostką warto zasypać świeżym piaskiem, który zapobiegnie deformacjom i przesuwaniu się kamieni, a także uniemożliwi wnikanie zabrudzeń i zapewni skuteczne odprowadzanie wilgoci.