Postawiłeś niedawno nowy betonowy płot wokół swojej działki? A może chciałbyś, żeby Twoje stare ogrodzenie z betonu odzyskało dawną świeżość? Myślisz o tym, żeby go pomalować, ale nie jesteś pewien jak się za to zabrać? Z naszego krótkiego poradnika dowiesz się jak odpowiednio pomalować płot betonowy. Doradzimy Ci, w jaki sposób przygotować ogrodzenie do malowania i podpowiemy jakiej farby oraz narzędzi użyć, żeby trwale i solidnie pokryć beton. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami przed rozpoczęciem malowania, żeby uniknąć błędów podczas pracy.

Jak przygotować płot betonowy do malowania?

Przed rozpoczęciem malowania należy zadbać o to, żeby ogrodzenie zostało odpowiednio do tego przygotowane. To bardzo ważne, ponieważ położenie farby bez wykonania opisanych poniżej zabiegów może sprawić, że pokrycie będzie nierówne i nietrwałe, a farba szybko zacznie pękać i łuszczyć się. Jednym słowem cała włożona w malowanie praca pójdzie na marne. Żeby do tego nie doszło, należy dokładnie oczyścić powierzchnię ogrodzenia, wyrównać ją i zaimpregnować.

Zacznijmy od czyszczenia. Oczywiście w przypadku świeżo postawionego ogrodzenia będzie przy tym mniej pracy niż wtedy, gdy mamy do odnowienia płot mający już swoje lata. Niemniej jednak przed przystąpieniem do malowania płotu betonowego, musimy dokładnie obejrzeć jego powierzchnię i usunąć z niej wszystko to, co mogłoby mieć przeszkodzić nam w równym i trwałym pokryciu betonu emalią.

Do rzeczy, które musimy koniecznie usunąć należą:

  • stara, łuszcząca się farba,
  • pleśń,
  • wykwity solne i wapienne,
  • tłuste plamy,
  • inne zanieczyszczenia.

Z brudem i starą farbą najlepiej rozprawić się za pomocą stalowej drucianej szczotki. Tłuste plamy wyczyścimy szmatką zanurzoną w rozpuszczalniku. Z kolei typowe dla powierzchni betonowych wykwity można łatwo usunąć, używając preparatu przygotowanego specjalnie z myślą o tego rodzaju zanieczyszczeniach.

Wielu zabrudzeń można również pozbyć się używając myjki ciśnieniowej (pamiętajmy jednak, żeby przed przejściem do następnych czynności pozwolić betonowi dokładnie wyschnąć).

Zanim zaczniemy malowanie betonowego płotu warto również wyrównać jego powierzchnię wypełniając ewentualne ubytki.

Czym zaimpregnować płot betonowy?

Jeżeli zależy nam na tym, żeby nasze ogrodzenie było trwałe i odporne na warunki atmosferyczne (a zwłaszcza wilgoć), należy odpowiednio go zaimpregnować. Dlatego, zanim przystąpimy do malowania betonowego płotu powinniśmy nanieść na jego powierzchnię odpowiedni preparat do impregnacji betonu. Można to zrobić zarówno pędzlem, jak i natryskowo. Właściwie zaimpregnowany i pomalowany płot betonowy zachowa trwałość i piękny wygląd przez lata. Pamiętaj, żeby malowanie farbą rozpocząć dopiero po kilku godzinach od zakończenia impregnacji (sprawdź zalecenia na etykiecie preparatu).

Czym pomalować płot betonowy?

Podczas dokonywania wyboru farby do malowania ogrodzenia musimy pamiętać, że będzie ono często narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, śnieg i mróz, ale również silne słońce.

Do malowania płotu betonowego bardzo dobrze nadają się farby epoksydowe, akrylowe i akrylowo-silikonowe. Tworzą one na pokrytych nimi powierzchniach wytrzymałą ochronną powłokę, skutecznie uodparniającą beton na różne warunki pogodowe. Pomalowany taką emalią płot betonowy nie będzie tracił koloru ani pod wpływem silnego promieniowania UV, ani z powodu wypłukiwania farby przez deszcz.

Jak prawidłowo pomalować płot betonowy?

Podczas malowania bardzo ważne są odpowiednie warunki pogodowe. Najlepsza do takiej pracy temperatura powietrza mieści się pomiędzy 10 a 35°C. Sam beton nie powinien mieć mniej niż 10°C. Nie należy malować ogrodzenia przy wilgotności powietrza powyżej 85%. Wynika z tego, że najlepszą porą na malowanie betonowego płotu jest wiosna i lato.

Przed malowaniem trzeba dokładnie wymieszać farbę. To bardzo ważne, bo od odpowiedniego wymieszania emalii zależy to, czy dobrze i trwale pokryje ona malowaną powierzchnię.

W zależności od rodzaju używanej farby można ją w miarę potrzeby rozcieńczyć wodą lub rozcieńczalnikiem (czym pomalować płot betonowy i w jakich proporcjach to robić przeczytasz na opakowaniu emalii). Jeżeli zdecydowaliśmy się na użycie pistoletu natryskowego, odpowiednie rozcieńczenie farby najpewniej będzie konieczne. Malowanie natryskowe to metoda pozwalająca na szybkie i bardzo równomierne naniesienie farby. Można także użyć bardziej tradycyjnych narzędzi – wałka lub pędzla.

Zacznij od pokrycia farbą trudno dostępnych zakamarków, dopiero potem zabierz się za malowanie pozostałej powierzchni. Zazwyczaj płot maluje się minimum dwiema warstwami farby. Przed nałożeniem kolejnej warstwy należy poczekać aż poprzednia całkowicie wyschnie (czyli co najmniej dobę).