Chwasty i mech na kostce brukowej to problem znany od dawna. Na przydomowych tarasach, podjazdach, czy chodnikach natężenie ruchu jest minimalne, przez co chwasty mają doskonałe warunki, aby wyrastać ze szczelin pomiędzy elementami podłoża. Chwasty w kostce brukowej nie tylko wyglądają nieestetycznie i psują całą aranżację obejścia wokół domu, ale też przyczyniają się do odczucia ogólnego nieporządku i zaniedbania. Jak zatem pozbyć się mchu na kostce brukowej? Czy istnieją poręczne, wygodne i skuteczne narzędzia do usuwania chwastów z kostki? Podpowiadamy i zachęcamy do dalszej lektury, z której wyciągniesz garść praktycznych porad od doświadczonych budowlańców i ogrodników.

Manualne usuwanie chwastów z kostki

Tego sposobu walki z chwastami raczej nie polecamy. Chyba że jesteś bardzo cierpliwy i masz nadmiar wolnego czasu, a przy okazji wyjątkowo zdrowy kręgosłup. Chwasty w kostce brukowej są zazwyczaj niedużej wielkości, ze względu na fakt, że wyrastają w jej szczelinach. Ręczne usuwanie chwastów z kostki to więc mozolna praca i wręcz – koronkowa robota, która na dłuższą metę nie przynosi spektakularnych efektów, gdyż nieproszeni goście szybko wracają. Jeszcze gorzej sytuacja ma się w drugim przypadku – mech na kostce brukowej wydaje się wręcz niemożliwy do usunięcia ręcznego. Przede wszystkim, jest to problem zazwyczaj zdecydowanie bardziej rozległy i występuje na większej powierzchni podłoża. To daremny trud, który naprawdę warto sobie odpuścić, szczególnie że są lepsze narzędzia do usuwania chwastów niż nasze własne dłonie.

Wypalanie chwastów i mchu

Palnik gazowy – tak niewiele potrzeba, aby usuwanie chwastów z kostki było łatwe i skuteczne. Wypalanie chwastów i mchu to doskonała metoda, która przynosi realne i naprawdę długotrwałe efekty. W naszym rankingu jest zdecydowanie najlepsza. Warto tutaj zaznaczyć, że choć wygląda ona na nieco drastyczną ingerencję, to wcale nie jest niebezpieczna dla samej kostki brukowej. Wypalanie chwastów i mchu nie generuje tak wysokiej temperatury, by uszkodzić strukturę podłoża, jest za to szybkie i skuteczne. Obawiasz się nieestetycznych osmoleń? Szansa na ich powstanie jest bardzo niska, ponieważ kontakt kostki brukowej z palnikiem gazowym jest krótki – wystarczy chwila a chwasty i mech znikają. Nawet jednak gdy przytrafi Ci się zagapienie i przytrzymasz palnik w jednym miejscu zbyt długo – wystarczy pierwszy, niewielki deszcz lub oblanie podjazdu wodą z węża ogrodowego i osmolenie zniknie. Palnik gazowy to naprawdę doskonałe narzędzie do usuwania chwastów i mchu ze szczelin kostki brukowej. 

Dobra alternatywa dla palnika

Przedstawiona w tym akapicie metoda jest równie szybka, skuteczna i bezproblemowa jak wspomniana wcześniej, a i ryzyko zabrudzeń podczas jej stosowania jest żadne. Wręcz jest to przy okazji gwarancja czystości całej brukowej powierzchni. Mowa tutaj o myjce ciśnieniowej, która jest świetnym narzędziem do usuwania chwastów i mchu z kostki. Jej zastosowanie jest szybkie, bezproblemowe i pozwala przysłowiowo „upiec dwie pieczenie na jednym ogniu”, czyli usunąć chwasty, a przy okazji wyczyścić całą powierzchnię. Jedyny mankament? Ta metoda nie daje tak długotrwałych efektów, jak wypalanie chwastów i mchu z prostej przyczyny – nawadnia podłoże i tworzy wilgotne środowisko, więc niechciani goście pojawią się ponownie i to raczej prędzej niż później.

Babcine sposoby walki z chwastami

Oczywiście istnieje również szereg domowych sposobów na usuwanie chwastów z kostki – przepisy na czyniące cuda eliksiry na bazie octu, czy czosnku. Nie podważamy ich skuteczności – owszem, jest, ale w porównaniu do innych metod jest raczej mniej spektakularna i bardziej czasochłonna. Pamiętajmy, że wysokie stężenie octu może doprowadzić do nieestetycznych przebarwień kostki brukowej, należy więc taką mieszankę aplikować ostrożnie, dokładnie w szczeliny. Jest to raczej wymagające zajęcie, szczególnie gdy mamy do czynienia z dużą powierzchnią. W tym przypadku musisz uzbroić się w takie narzędzia do usuwania chwastów jak spryskiwacz ogrodniczy, najlepiej taki, który pozwoli Ci na regulowanie ciśnienia natrysku oraz szerokości strumienia cieczy.

Chemiczne środki na mech na kostce

Oczywiście na rynku znajdziesz wiele chemicznych specyfików do usuwania chwastów z kostki, których skuteczność – owszem bywa dość duża. Jednak tutaj należy wziąć pod uwagę względy bezpieczeństwa. Chemiczne środki na mech na kostce oraz chwasty nie są obojętne dla środowiska i powoli, oraz systematycznie mogą przedostawać się przez glebę do wód gruntowych i zatruwać również inne rośliny w Twoim ogrodzie. Należy stosować je ostrożnie i z umiarem, najlepiej chroniąc także samego siebie podczas wykonywania czynności. Warto zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki gumowe, które ochronią skórę przed podrażnieniem i reakcjami alergicznymi. Wskazana będzie również maseczka na twarz, która zapobiega wdychaniu drażniących oparów.