Kostka brukowa jest idealnym elementem wykończeniowym ogrodów i posesji. To właśnie ona pozwala na stworzenie niezwykle pięknych i funkcjonalnych aranżacji. Jaką kostkę brukową wybrać? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób. W naszym artykule udzielimy kilku porad, które pomogą z jej wyborem.

Jaka kostka brukowa? Postaw na kolor

Każda osoba, która decyduje się na zakup kostki brukowej, powinna pomyśleć nad wyborem jej koloru. Jest to niezwykle ważne dla zachowania spójności całej posesji czy aranżacji ogrodowej. Najlepiej dobrać ją do elewacji budynku, koloru dachu czy innych elementów, które dominują w danym otoczeniu. Wiele osób może zastanawiać się, jaka kostka na podjazd? To miejsce, które jest intensywnie eksploatowane, dlatego najlepiej wybierać ciemne odcienie kostki. W końcu kostka narażona jest na ślady opon, plamy z oleju, a także różnorodne zabrudzenia jak np. błoto. Co istotne, kostka przed dom powinna tworzyć estetyczne wykończenie. Powinno się unikać znacznych kontrastów, a także łączenia mnóstwa kolorów. Najlepiej pomyśleć o maksymalnie trzech kolorach, tak aby uniknąć wrażenia bałaganu. Jasna kostka powinna służyć przede wszystkim do wyznaczania ścieżek, obrzeży i stref, gdyż ciemna jest dużo łatwiejsza do utrzymania w czystości. Warto wiedzieć, że jasne kostki stosuje się najczęściej w sytuacji, gdy elewacja domu ma bardzo ciemne odcienie.

Kostka przed dom – wybierz odpowiednią wielkość

Wiele osób może zastanawiać się nad wyborem kostki brukowej. W końcu kolory kostki brukowej są bardzo różnorodne tak jak jej rozmiary i formy. Wielkość powierzchni, jaką zamierzamy zagospodarować kostką, ma ogromne znaczenie dla wyboru kolorystyki. Duże powierzchnie dają większe pole do popisu, dlatego możliwe jest układanie geometrycznych wzorów, które nadadzą przestrzeni niesamowitego efektu. Mniejsze przestrzenie najlepiej wyglądają w prostych aranżacjach i przy wykorzystaniu dwóch kolorów. Dzięki temu przestrzeń optycznie się powiększy oraz nie stworzy wrażenia bałaganu. Oczywiście duża powierzchnia może być także zaaranżowana przy pomocy dwóch kolorów, wszystko zależy od wymagań właścicieli posesji i efektów, jakie chcemy uzyskać. W końcu mniej kolorów to efekt tzw. minimalizmu, który w ostatnim czasie jest niezwykle pożądany przez wiele osób. Dlatego najlepsza kostka brukowa to ta, która odpowiada na potrzeby i wymagania osób kupujących.

Jaka kostka brukowa – wybierz odpowiednią grubość

Przed zakupem wiele osób zastanawia się, jaka będzie najlepsza kostka brukowa. Konieczny jest nie tylko wybór koloru, ale także grubości kostki, tak aby cała aranżacja była solidna i wytrzymała. W końcu kostkę przed domem układamy na lata, dlatego tak ważna jest jej trwałość. Jaka kostka na podjazd? Dostępne są kostki grube 6-8 cm, a także cieńsze o grubości 4-6 cm. Wybierając swoją kostkę brukową, warto zastanowić się, czy planujemy jakieś prace z udziałem ciężkich pojazdów, szczególnie kiedy jesteśmy na etapie budowy domu. W takiej sytuacji najlepiej wybrać grubszą kostkę. W sytuacji, kiedy jesteśmy już na etapie zamieszkiwania domu, można postawić na cieńszą kostkę. Co istotne, na ścieżki, alejki i murki można wybrać mniej masywną kostkę, gdyż nie będzie narażona na ogromny ciężar dużych pojazdów.

Prawidłowy montaż kostki brukowej

Pomimo iż dla wielu osób montaż kostki brukowej może być prosty i szybki, w praktyce może okazać się to trochę skomplikowane. Podczas jej układania szalenie ważne jest, aby zwracać uwagę na kolory kostki brukowej. Naturalnym zjawiskiem jest zmiana ich barwy pod wpływem różnych czynników, dlatego mogą pojawić się niewielkie różnice w kolorach i ich odcieniach. Dlatego specjaliści podczas jej układania starają się mieszać elementy, wybierając je z różnych palet, dzięki temu można uniknąć dużych powierzchni o mniej intensywnym odcieniu i innych powierzchni o mocnej barwie. Mieszanie kostki z różnych palet pozwala na stonowanie aranżacji i stworzenie spójnej kompozycji, która zachwyci swoim wyglądem. Dlatego w sytuacji, gdy nie mamy pewności co do naszych umiejętności odnośnie jej układania, warto zaufać specjalistom, którzy znają się na swojej pracy.

Jaka kostka na taras – wielkość kostki brukowej

Zakup kostki to także wybór jej odpowiedniej wielkości. Najlepiej dobrać ją do miejsca, w którym będziemy układać. Jaka kostka na taras będzie najlepsza? Na taras przyda się większa kostka, która pozwoli na stworzenie jak najbardziej gładkiej i równej powierzchni, na której możliwe będzie postawienie mebli. W innym przypadku warto dopasować wielkość tak, aby jej układanie było proste i nie sprawiało kłopotów. Jeśli mamy do czynienia z krętymi alejkami czy ścieżkami, najlepiej stawiać na małe rozmiary kostki, dzięki czemu można uniknąć docinania kostki, co może być ogromnie kłopotliwe i czasochłonne. Może bowiem zdarzyć się także, że docinki stworzą nieestetyczną aranżację, która nie będzie prezentować się zbyt dobrze.

Wzory kostki brukowej – postaw na uniwersalne modele

Wybierając kostkę brukową, warto mieć świadomość, że będzie układana na lata, dlatego powinno się stawiać na rozwiązania ponadczasowe, a nie takie, które są w danym czasie na topie, a po kilku latach okażą się zdatne do wymiany. Najlepiej stawiać na wzory uniwersalne i w kolorach, które są w modzie już od wielu lat. To rozwiązania wszechstronne, które zawsze będą prezentowały się elegancko i modnie. W naszej ofercie można znaleźć wiele ponadczasowych wzorów o atrakcyjnym wyglądzie, dzięki czemu można stworzyć spójne aranżacje, które będą zachwycać przez długie lata. Kostka brukowa to masa możliwości, dlatego jej wybór nie zawsze jej prosty, jednak daje niezwykły efekt finalny, który cieszy przez wiele lat swoją funkcjonalnością.