Takie pytanie zadaje nam wielu naszych klientów i wcale nas ono nie dziwi, ponieważ wybór kostki brukowej w naszej ofercie jest naprawdę ogromny. Zresztą, bynajmniej nie dotyczy on tylko koloru, ale także wzorów i rozmiarów, więc naprawdę czasem ciężko się zdecydować. Oczywiście na pytanie, jaki kolor kostki wybrać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo wiele zależy od osobistych preferencji i gustów, gdyż to właśnie właścicielowi aranżacja przestrzeni czy to w domu, czy wokół niego powinna podobać się najbardziej. Jednak jest kilka podstawowych zasad, które podpowiadają, jak dobierać kolor kostki, tak aby tworzyć aranżacje estetyczne i uporządkowane. Nasi doświadczeni specjaliści podpowiedzą Wam, na co zwrócić uwagę, jakie rodzaje kostki brukowej można śmiało ze sobą łączyć, a które zestawienia mogą okazać się nietrafione i w jakich konkretnie przypadkach. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje i kolory kostki brukowej

Wysoce rozwinięta technologia produkcji materiałów budowlanych sprawia, że w dzisiejszych czasach kolory kostki brukowej są bardzo różnorodne. Podłoże brukowe wcale nie musi kojarzyć się z szarym kamieniem, choć wiadomo i te – naturalne i stonowane odcienie są dostępne i stale cieszą się niegasnącą popularnością. Rodzaje kostki brukowej też są bardzo różne. Dlatego w tej mnogości rozwiązań oraz stylów przychodzą z pomocą projektanci czy architekci, którzy potrafią wsłuchać się w nasze potrzeby i zaproponować rozwiązania estetyczne, dopasowane do nawet najbardziej ekstrawaganckich gustów. Rodzaje i kolory kostki brukowej powinny być dobierane z umiarem i ostrożnie, pomimo że ilość i różnorodność dostępnego budulca jest imponująca i często kusi, aby zaszaleć w aranżacji przestrzeni wokół domu. Jednak ta powinna być przede wszystkim uporządkowana. Chaotycznie, nieestetycznie położona kostka brukowa daje bowiem poczucie nieporządku i niechlujności gospodarza, a tego przecież staramy się unikać.

Jak dobierać kolor kostki? Najważniejsze zasady i trendy

Wśród większości doświadczonych projektantów przeważa opinia, która stała się już złotą zasadą, że najlepiej dobierać maksymalnie 3 różne kolory kostki podczas tworzenia nawierzchni brukowej. Nasi specjaliści w pełni się z tą zasadą utożsamiają. Nie żyjemy bowiem już w czasach baroku, gdzie trendy i blichtr wyznaczał przepych. Dziś aranżacje przestrzeni są przemyślane, bogactwem może być umiar i klasyka oraz elegancja. Ale jeżeli lubicie zaszaleć w tej przestrzeni, to zasada trzech kolorów wcale nie będzie dla Was żadną barierą – wystarczy zdecydować się na odcienie żywe i kontrastujące – wówczas możecie z nich tworzyć naprawdę zaskakujące i niezapomniane podwórka, czy tarasy. Nawierzchnia brukowa to dziś często majstersztyk sztuki budowlanej. Rodzaje kostki brukowej oraz jej kolorystyka mogą stanowić dyskretne tło dla samego domu i jednocześnie uwydatniać estetykę budynku. Wówczas warto wybrać trend, w którym kolory kostki brukowej są spójne z elewacją domu. Niekoniecznie muszą być identyczne. Ważne, aby ich odcień był zaledwie o ton, czy dwa jaśniejszy lub ciemniejszy od ścian budynku. Wówczas otrzymujemy efekt elegancji i nienagannego uporządkowania przestrzeni. Taki wybór kostki doskonale sprawdzi się na tarasach i balkonach, które stanowią integralną część domu. Jeżeli natomiast wolimy bardziej odważne rozwiązania, ciekawe wzory i kolory, to warto stosować je na nawierzchni wokół domu, który sam w sobie został utrzymany w delikatnej, a nawet neutralnej kolorystyce. Dzięki temu unikniemy efektu przerostu formy nad treścią i swego rodzaju klęski urodzaju. Odważniejsze aranżacje z kolorowej kostki brukowej to także doskonałe rozwiązanie w przypadku ogrodów, przestrzeni do zabaw i wypoczynku – tam odrobina szaleństwa nigdy nie zaszkodzi i pozwoli na stworzenie przestrzeni bajkowej, ale nadal wyważonej i w dobrym guście.

Zwracajmy uwagę na detale

Gdy zastanawiamy się jak dobierać kolor kostki najczęściej łączymy go tylko z kolorem domu i zapominamy o pozostałych detalach całości przestrzeni. Przecież zarówno kolor, jak i rodzaj roślinności wokół naszego domu to nieodłączny komponent całości aranżacji. Jeżeli roślin jest dużo, lubimy najróżniejsze kolorowe kwiaty i fikuśne krzewy, to wówczas warto zdecydować się na kostkę brukową, której kolory i układ wprowadzą nieco harmonii i będą tłem dla naszego ogrodu, w którym na pierwszym planie chcemy wyeksponować naturę. Kolejnym, ważnym detalem często pomijanym, gdy zabieramy się za wybór kostki brukowej jest stylistyka dodatków i mebli, jakie dominują na naszych tarasach czy balkonach. W tym przypadku zazwyczaj to właśnie takie elementy grają pierwszoplanową rolę i przesądzają o charakterze aranżacji. Jeżeli w dodatkach cenimy sobie chłodny, minimalistyczny, wręcz skandynawski styl, to kostka brukowa i jej kolory mogą nieco ożywić i ocieplić całość przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie ciepłych naturalnych odcieni lub kostki brukowej imitującej kamień naturalny, w  której na jednym elemencie zdarzają się przejścia w różne tonacje, co jednocześnie tworzy unikatowe wzory.