Kostka brukowa ma nie tylko różne kolory, ale także i parametry, zarówno te związane z jej wielkością, jak i grubością. O ile wielkość kostki brukowej ma znaczenie drugorzędne i raczej odpowiada na nasze indywidualne gusta i upodobania stylistyczne, o tyle zupełnie inaczej jest już z jej grubością. Grubość kostki brukowej stanowi o jej nośności i wytrzymałości i niejednokrotnie przesądza o zastosowaniu w poszczególnych warunkach i przy określonym przeznaczeniu powierzchni, która zostanie z niej wykonana. Standardowo, grubość kostki brukowej występuje w trzech stopniach: 6, 8 i 12 cm. Zatem jakiej grubości kostkę wybrać? Która sprawdzi się najlepiej i czy istnieje grubość uniwersalna? Na te pytania odpowiemy poniżej, choć już teraz możemy zaznaczyć, że uniwersalna grubość kostki brukowej to mit. Zapraszamy do dalszej lektury!

Kostka brukowa 6 cm

Jedna z najcieńszych dostępnych na rynku, czyli kostka brukowa o grubości 6 cm, jak łatwo się domyślić, będzie miała najmniejszą nośność. Oznacza to, że wytrzyma mniejsze obciążenie. Co jednak istotne – najmniejsze nie oznacza małe! Kostka brukowa to przecież bardzo wytrzymały materiał. Zatem, gdzie najlepiej sprawdzi się kostka brukowa 6 cm? To budulec idealny do przydomowych alejek w ogrodach, czy chodników w domu. Na większych posesjach sprawdzi się też jako wyłożenie ścieżki rowerowej. Kostka brukowa 6 cm to także materiał idealny na tarasy i balkony oraz ogrodzenia, które z zasady nie podlegają dodatkowym obciążeniom. Może także stanowić doskonały element wykończenia wnętrz – dekoracyjna ściana wykonana z kostki brukowej 6 cm nie zmniejszy znacząco powierzchni pomieszczenia.

Kostka brukowa 8 cm

Średniej grubości kostka brukowa 8 cm charakteryzuje się już dość dużo większą wytrzymałością na ciężar i nacisk, pomimo iż różnica 2 cm wydaje się niewielka. Tutaj jednak robi sporą różnicę i sprawia, że kostka brukowa 8 cm to budulec idealny do przydomowych podjazdów i parkingów. Spokojnie wytrzyma nacisk kilkutonowego samochodu. Może także stanowić wytrzymały budulec dachów, gdyż zagwarantuje bezpieczeństwo przy dużym obciążeniu zalegającego śniegu zimą. Oczywiście możemy ją spokojnie wykorzystać do przydomowych tarasów i alejek, ale należy pamiętać, że zawsze jest ona materiałem odrobinę droższym od tańszych odpowiedników, takich jak kostka brukowa 6 cm, czy 4 cm (najcieńsza z dostępnych na rynku).  

Kostka brukowa 12 cm

Kostka brukowa 12 cm to zdecydowanie najgrubsza przedstawicielka całej rodziny. Oczywiście ma ona największy udźwig, jest wyjątkowo wytrzymała i długowieczna. Z tego też względu raczej nie stosuje się jej jako materiał wykończeniowy w przydomowych obejściach, gdyż zwyczajnie nie ma takiej potrzeby. Kostka brukowa o grubości 12 cm sprawdzi się natomiast idealnie w przestrzeni publicznej, jako wyłożenie dróg, nawet tych o znacznym natężeniu ruchu, czy na parkingach publicznych. Parking wykonany z kostki brukowej tej grubości wytrzyma długotrwały nacisk nie tylko wielu standardowych samochodów osobowych, ale także wielotonowych samochodów ciężarowych, czy wielkogabarytowych wozów specjalistycznych. Kostka brukowa 12 cm stosowana jest jako budulec parkingów dla karetek, czy podjazdów dla wozów strażackich przy remizach.

Kostka brukowa i inne parametry

Istnieje jeszcze jeden ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę wybierając kostkę brukową odpowiedniej grubości. Gdy już zdecydujemy, która grubość kostki brukowej spełnia nasze oczekiwania, należy pamiętać, że różne kostki układa się na różnych podłożach. W celu zapewnienie stabilności i jednolitej, równej struktury podłoża wykonanego z kostki brukowej, stosuje się tak zwaną podbudowę. Krótko mówiąc – kostki brukowej nie kładziemy na gołej ziemi, gdyż takie podłoże to gwarancja krótkiej żywotności podjazdu, chodnika czy parkingu oraz szybkich kłopotów. Z racji tego, że parametry grubości kostki brukowej są różne, to różny jest także ciężar samego budulca, a co za tym idzie – wymaga on różnej podbudowy. 

Kostka brukowa 6 cm będzie wymagała jednej warstwy podbudowy, jeżeli zostanie zastosowana na tarasie, ale w przypadku użycia jej do przydomowego parkingu czy podjazdu, lepiej już położyć ją na podwójnej warstwie, gdyż nastawiona będzie na większe obciążenie. Podwójnej warstwy podbudowy będzie także wymagała kostka brukowa 8 i 12 cm – tutaj to już zdecydowanie standard, gdyż masa całkowita budulca jest wyższa, a i przeznaczenie, zazwyczaj bardziej wymagające. Ale nie tylko liczba warstw ma tutaj znaczenie. W grę wchodzą także inne parametry podłoża z kostki brukowej, takie jak grubość i głębokość samych warstw podbudowy, jak również materiał, z którego zostanie ona wykonana. Jak więc widzisz, dobrze położona kostka brukowa o odpowiedniej grubości to naprawdę majstersztyk sztuki budowlanej, dlatego, jeżeli nie jesteś pewien swoich możliwości – zdaj się w tej kwestii na pomoc profesjonalistów. Oferujemy Ci szeroki zakres usług nie tylko doradczych, ale także wykonawczych. Dysponujemy sztabem wysoce wykwalifikowanych specjalistów, dysponującym wieloletnim doświadczeniem w branży budowlanej, dla których grubość kostki brukowej nie ma żadnych tajemnic. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług!