Ogród jest niewątpliwie jednym z ważniejszych miejsc na posesji. To w nim bowiem podczas ciepłych, słonecznych dni odpoczywamy, relaksujemy się, bądź też uprawiamy różnego rodzaju aktywności. Ogród powinien być przyjaznym miejscem nie tylko dla osób dorosłych, ale i najmłodszych domowników. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu również o zwierzętach, które też przebywają na świeżym powietrzu nieopodal domu. Ważne jest więc, by przestrzeń ta nie tylko zachwycała swoją estetyką i sprawiała, że chcemy tam przebywać, ale też zapewniała maksimum bezpieczeństwa. Jednym z nowoczesnych elementów architektury ogrodowej, zdobywającym coraz większą popularność zarówno na niewielkim terenie, jak i na większej ogrodowej powierzchni, jest murek ogrodowy. Co warto o nim wiedzieć i z jakiego materiału najlepiej go wybudować? Zapraszamy do lektury!

Czym jest murek ogrodowy?

Co to jest murek ogrodowy? Murek ogrodowy to część małej architektury w ogrodzie. Może on spełniać szereg funkcji, jeśli tylko dobrze przemyślane zostanie jego położenie i zastosowanie. To znakomity pomysł w przypadku, gdy zależy nam na stworzeniu nowoczesnej i oryginalnej przestrzeni, która będzie zachęcała do spędzania w niej czasu. Dodatkowo dobrze dobrana roślinność w duecie z kamiennym murkiem stworzy wyjątkowe miejsce, do którego chce się wracać.

Do czego służą murki ogrodowe? 

Murek w ogrodzie to nowoczesne i przykuwające wzrok rozwiązanie. Jeśli jego budowa jest dobrze przemyślana, stanowi niepowtarzalną ozdobę przestrzeni, ale również spełnia funkcję praktyczną. Przede wszystkim jest to bardzo dobry wybór, gdy chcemy zapobiec osuwaniu się ziemi na nierównym terenie. Pełni on wtedy funkcję zabezpieczającą. Co więcej, dzięki odpowiednio przemyślanemu murkowi, można bardzo umiejętnie i w subtelny sposób zakryć partie ogrodu, które nie są reprezentatywne i którymi nie chcemy się chwalić. Dodatkowo warto wspomnieć o aspekcie użytkowym – murki mogą pełnić rolę ławki w ogrodzie, a więc miejsca odpoczynku i resetu po ciężkim dniu. 

O czym należy pamiętać planując budowę murku w ogrodzie? 

Ponieważ murek ogrodowy jest elementem, który po wybudowaniu z pewnością będzie stał w ogrodzie przez kilka, a nawet kilkanaście lat, jego budowę dobrze jest przemyśleć i odpowiednio zaplanować. Przede wszystkim trzeba postanowić, w którym miejscu powstanie i jaką będzie mieć długość. Dobrze też wiedzieć, jaka będzie jego rola – czy przede wszystkim użytkowa, czy też dekoracyjna. Przed jego wybudowaniem trzeba też zdecydować, jaką wysokość będzie miał, przy czym warto uważać, żeby nie był zbyt wysoki. W tej kwestii można zdecydować się na jedną z opcji: budowania z zaprawą lub bez zaprawy. W pierwszym przypadku murek może mieć wysokość od 60 do 100 cm, natomiast w drugim jedynie 40 do 60 cm. 

Jaki materiał do zbudowania murku można wybrać? 

Obecnie na rynku budowlanym mamy imponujący wybór materiałów, które można zastosować nie tylko do budowy domu, ale też elementów architektury ogrodowej. Warto wybrać więc materiał solidny, który będzie wpisywał się swoim designem w styl ogrodu. Jednymi z materiałów najczęściej wybieranych do murku w ogrodzie są m.in. cegła, granit, czy piaskowiec. Oryginalna może być też kostka przypominająca swoim wyglądem postarzoną cegłę, którą znajdziesz w naszej ofercie. Dzięki niej możesz zaaranżować ogród w stylu wiejskiej posiadłości lub też rustykalnym. Nada ona wyjątkowego charakteru w ogrodzie, a murek będzie elementem wyróżniającym się spośród całej przestrzeni. Jeśli natomiast chcesz uzyskać spójny wygląd całego ogrodu, warto rozważyć postawienie murku z materiału, z którego zbudowane są chociażby ścieżki w ogrodzie. 

Jakie rośliny ogrodowe świetnie sprawdzą się do sąsiedztwa z murkiem?

Ponieważ nowo powstały murek ogrodowy już sam w sobie jest reprezentatywny, nie warto przesadzać z ilością roślin i nasadzeń w jego sąsiedztwie. Warto jednak pamiętać o tym, że najczęściej wybieranymi roślinami są te pnące i płożące. Murek z pewnością świetnie będzie komponował się z różnego rodzaju krzewami jak wierzby czy jałowce płożące. Natomiast do nasadzenia w samym murku dobrze jest rozważyć pigwowca, kosodrzewinę, czy karłowate odmiany świerka i sosny. To rośliny, dla których murek w ogrodzie jest niemal idealnym środowiskiem do wzrostu. Byliny, takie jak rogownica alpejska, rojnik ogrodowy oraz skalnica również będą dobrym wyborem. Do miejsc, gdzie przez większość czasu dominuje cień, polecana jest natomiast dąbrówka rozłogowa, barwinek pospolity lub porzeczka krwista. 

Dlaczego warto zdecydować się na postawienie murku w ogrodzie? 

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ogród to miejsce wypoczynku i relaksu. Dlatego też bardzo istotne jest to, by urządzić go według swoich preferencji i oczekiwań. Murek jest bardzo ciekawym elementem małej architektury. Dzięki niemu ogród nabierze nowoczesnego wyglądu, a sami domownicy będą chcieli spędzać w ogrodzie każdą wolną chwilę. Jeśli więc planujesz postawienie murku, koniecznie zajrzyj na naszą stronę internetową, na której oferujemy materiały do jego budowy oraz pozostałych elementów. Murek w Twoim ogrodzie na pewno sprawi, że przestrzeń będzie miała oryginalny charakter, a sam ogród zostanie optycznie powiększony.