Schody zewnętrzne to konstrukcja, od której wymagamy bardzo wiele. Przede wszystkim chcemy, aby nie były one śliskie i często wydaje nam się, że to niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne do osiągnięcia. Jednak w dzisiejszych czasach takie przekonanie staje się absolutnie mityczne. Rozwój technologii, dostęp do nowoczesnych materiałów budowlanych i zaostrzone rygory BHP oraz wyśrubowane normy jakościowe sprawiły, że stopnie schodowe mogą być nieśliskie i gwarantować nam komfort oraz bezpieczeństwo zarówno podczas mroźnej zimy, jak i o każdej porze roku i przy nawet najbardziej kapryśnej pogodzie. Jednak, jak taki efekt osiągnąć? Jak zwiększyć bezpieczeństwo na schodach? Jaki materiał do ich budowy wybrać? A może zdecydować się na gotowe schody betonowe? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Nawierzchnia szlifowana, czy nieszlifowana?

To jaka nawierzchnia – szlifowana czy nieszlifowana jest bezpieczniejsza wydaje się być oczywiste. Zwykło się uważać, że to właśnie szlifowanie sprawia, że powierzchnia staje się śliska, dlatego pomimo niepodważalnych walorów estetycznych uważa się to za niepraktyczne rozwiązanie w przypadku budulca schodów zewnętrznych. Jest w tym oczywiście sporo prawdy, aczkolwiek i w tym przypadku można znaleźć zdrowy kompromis. Dzisiaj mamy możliwość zakupu budulców szlifowanych grubo, przez co ich powierzchnia zostaje tylko częściowo wygładzona, zwiększa się jej połysk, jednak nadal pozostają na niej chropowate elementy stanowiące naturalną warstwę antypoślizgową. Jednak sam stopień szlifowania nawierzchni to nie wszystko. Ważny jest tutaj bowiem materiał, ponieważ szlifować możemy każdy. Jeżeli stopnie schodowe wykonane są z drewna, to każde, nawet najdelikatniejsze szlifowanie sprawia, że ich powierzchnia staje się śliska szczególnie gdy jest mokra – wystarczy deszcz, czy nawet przypadkowe wylanie na nie jakiegokolwiek płynu. Dodatkowo drewniane schody zewnętrzne bardzo szybko ulegają ścieraniu podczas codziennego użytkowania, przez co ich powierzchnia staje się jeszcze bardziej śliska. Jeżeli więc zależy nam na nawierzchni szlifowanej, zdecydujmy się na twardsze, kamienne materiały.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na schodach?

Jak dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo na schodach, szczególnie tych delikatnie szlifowanych? Oczywiście możemy zrobić to w sposób klasyczny i stosunkowo niedrogi, taki jak popularne posypywanie piaskiem czy solą, jednak absolutnie nie rekomendujemy tego rozwiązania. Pomijając już kwestie czysto praktyczne, jak fakt, że w ten sposób tworzymy bałagan i błotnistą maź, to dochodzi do tego jeszcze kwestia uszkodzenia schodów zewnętrznych. Substancje te nie tylko rysują wszelkiego rodzaju nawierzchnie, szczególnie te szlifowane, ale też sól potrafi działać na niektóre z budulców silnie żrąco, powodować odbarwienia i nieestetyczne, trudne do usunięcia smugi i zacieki. Aby stopnie schodowe były bezpieczne, zdecydowanie lepiej zastosować antypoślizgowe listwy i nakładki wykonane np. z gumy, czy kauczuku. Będą one dodatkowo magazynowały nadmiar śniegu, czy błota zgromadzonego na powierzchni butów, przez co łatwiej utrzymamy porządek w domu. Praktycznym rozwiązaniem jest też zamontowanie poręczy wzdłuż schodów, która nie tylko zabezpieczy przed upadkiem, ale też pozwala na pewniejsze stawianie kroków na schodach i będzie stanowiła element stabilizujący i podtrzymujący.

Schody zewnętrzne – czy warto budować od podstaw?

Oczywiście samodzielna budowa schodów zewnętrznych daje nam szereg różnych możliwości, jednak przede wszystkim, aby stopnie schodowe były bezpieczne, powinna zostać przeprowadzona profesjonalnie i w oparciu o pewne zasady, wytyczne i normy. Jest to oczywiście proces czasochłonny i wymaga pewnej wiedzy specjalistycznej. Na szczęście, jeżeli nie masz na to czasu, ani głowy, to łatwo znajdziesz rozwiązanie! Są nim gotowe schody betonowe, które zostały zaprojektowane w oparciu o wszystkie zasady przesądzające o ich bezpieczeństwie. Dodatkowo betonowe stopnie schodowe charakteryzują się stosunkowo wysokim poziomem antypoślizgowości, są wytrzymałe i trwałe, a materiał, z którego zostały wykonane jest stosunkowo niedrogi. Doskonały stosunek jakości do ceny sprawia, że gotowe schody betonowe to bardzo wygodne rozwiązanie i pewnik, że decydujesz się na montaż stopni poprawnie zaprojektowanych i wykonanych w trosce o bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych. Wykonane z betonowych bloków schody zewnętrzne mogą być także atrakcyjne wizualnie. Mogą tworzyć ciekawe konstrukcje i doskonale uzupełniać całą aranżację wokół Twojego domu. Gotowe schody betonowe dostępne są w różnych odcieniach, kształtach i formach, mogą także posiadać różne wzory a czasem imitować surowce naturalne. 

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości, pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z naszymi doświadczonymi pracownikami, którzy pomogą Ci nie tylko w kwestii wyboru materiałów, ale też podpowiedzą, jak zwiększyć bezpieczeństwo na schodach. Zapraszamy do kontaktu!