W dzisiejszych czasach płot betonowy nie kojarzy się już jak dawniej z siermiężną, zgrzebną i nieestetyczną konstrukcją wznoszoną tylko ze względu na stosunkowo niską cenę. Nowoczesne ogrodzenia betonowe charakteryzują się ogromną różnorodnością stylów, kształtów, faktur i kolorów. Możemy wybierać spośród konstrukcji z bloczków lub płyt. Płot betonowy może mieć zarówno prostą, pozbawioną ozdób formę, jak i wyrafinowane, fantazyjne kształty nadające im optycznej lekkości (na przykład ażurowe szczyty przęseł lub odciśnięte na całej ich powierzchni dekoracyjne wzory).

Jedno natomiast pozostało niezmienne – cena płotu betonowego w porównaniu do innych rozwiązań ogrodzeniowych jest wciąż atrakcyjna.

Jakie wymiary może mieć płot betonowy?

Oczywiście całkowita długość ogrodzenia betonowego zależy od powierzchni działki, która ma być nim otoczona. Ale istnieją standardowe, najczęściej występujące na rynku wymiary poszczególnych elementów, z których składa się betonowy płot.

Zacznijmy od ogrodzeń z płyt betonowych. Przęsła zwykle mają wysokość 1,5 m; 1,75 m i 2 m, ale do wyboru jest znacznie większy wachlarz rozmiarów. Producenci oferują bowiem również przęsła betonowe o wysokościach takich jak 1,25 m; 2,25 m i wiele innych, w tym nawet trzymetrowe.

A jak jest w przypadku bloczków betonowych? Tutaj rozpiętość wymiarów jest równie szeroka. Przykładowe to 38 × 12 cm, 54 × 16 cm czy 80 × 40 cm (długość x wysokość). Ale nie sposób wymienić wszystkich dostępnych opcji. Duża różnorodność pod względem wymiarów elementów konstrukcyjnych to kolejna zaleta płotów betonowych.

Jak postawić płot betonowy?

Ogrodzenie z płyt betonowych składa się zasadniczo ze słupków i umieszczanych pomiędzy nimi przęseł. Montaż takiego płotu można podzielić na trzy etapy.

Na początku za pomocą linek wyznacza się na podłożu przebieg osi ogrodzenia i zaznacza miejsca, w których mają stanąć słupki.

Następnie wykonuje się wykopy pod fundamenty dla słupków (70-100 cm głębokości) i zalewa powstałe otwory betonem.

Etap trzeci to osadzenie słupków w przygotowanych stopach fundamentowych, przy dołożeniu wszelkich starań by stały one idealnie pionowo.

Ostatnim krokiem jest montaż przęseł pomiędzy postawionymi wcześniej słupkami. Można to zrobić dopiero po co najmniej siedmiu dniach od zakotwiczenia słupków w fundamentach. Jako podparcia dla przęseł należy użyć prętów zbrojeniowych.

Bardziej szczegółowy opis tego, jak postawić betonowy płot znajdziesz w naszym artykule Budowa ogrodzenia z płyt betonowych – krok po kroku.

Ile kosztuje ogrodzenie betonowe?

Kiedy zastanawiamy się, czy na ogrodzenie naszej działki wybrać płot betonowy, jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na naszą decyzję jest cena jego elementów i montażu.

Ponieważ, jak już wspomnieliśmy, dostępne na rynku części ogrodzeniowe są bardzo różnorodne, tak samo zmienna jest ich cena. Koszt jest ściśle powiązany z ich wysokością oraz ewentualnymi zdobieniami. Komplet słupek+przęsło mierzące 1,5 m będzie kosztował ok. 150 – 200 zł. Natomiast za taki zestaw o wysokości 2,5 m zapłacimy powyżej 200 zł. Przęsła zdobione tylko z jednej strony będą tańsze niż te pokryte wzorem obustronnie.

Ostateczna cena zależy także od tego, czy zdecydujemy się sami wznieść betonowy płot z prefabrykowanych elementów, czy też zlecimy to ekipie fachowców. Oczywiście pierwsza opcja będzie tańsza, ale warto wziąć pod uwagę, że samodzielny montaż to bardzo ciężka praca, ponieważ waga prefabrykowanych części ogrodzenia wykonanego z betonu jest naprawdę duża.

Cena płotu betonowego wraz z jego montażem przeprowadzonym przez profesjonalistów oczywiście wzrośnie, jednak zyskamy wtedy pewność, że wszystko zostanie zrobione jak należy i o wiele szybciej niż w wykonaniu amatorów. Średnia cena montażu płotu betonowego (samej robocizny, bez kosztów materiałów) wynosi ok. 30-40 zł/mb.