Ułożenie kostki brukowej jest doskonałą inwestycją, która posłuży przez długie lata. Do wyboru jest bardzo wiele dostępnych wzorów kostki brukowej. Jaki rodzaj kostki brukowej wybrać? O tym będzie poniższy artykuł.

Jakie są rodzaje kostki brukowej?

Odpowiedni rodzaj kostki brukowej powinien być dobierany z dopasowaniem do miejsca, w którym będzie układana nawierzchnia. Istnieją dwa rodzaje kostki brukowej:

  • przemysłowa, nazywana standardową,
  • szlachetna, określana często dekoracyjną.

Pierwsza z nich układana jest na dużych powierzchniach: są to chodniki, parkingi, ścieżki i alejki parkowe, a także duże place przy wielkopowierzchniowych sklepach, magazynach i w wielu innych miejscach. Najczęściej wytwarzana jest w kolorze szarym i przyjmuje kształt prostokąta lub klepsydry. Drugi rodzaj kostki, czyli kostka szlachetna, wykorzystywana jest w miejscach, w których konieczne jest uzyskanie dekoracyjnego i wysoce estetycznego wyglądu. Są to najczęściej podjazdy domów, ogrody, podwórka, a także przestrzeń przed różnorodnymi budynkami użyteczności publicznej, przed domami weselnymi, restauracjami i wieloma innymi miejscami. Kostka brukowa szlachetna występuje w wielu rozmiarach, kolorach i kształtach. Jest także dodatkowo obrabiana, dzięki czemu cechuje się niesamowicie dekoracyjnym wyglądem i estetyką wykonania.

Nazwy kostki brukowej szlachetnej

Szlachetna odmiana to wiele różnorodnych wzorów kostki brukowej. Jakie są nazwy kostki brukowej? Wyróżniamy:

  • kostkę brukową płukaną – tak jak wskazuje nazwa, jest to rodzaj kostki brukowej, która zostaje poddana procesom, podczas których wypłukiwana jest wierzchnia warstwa betonu. Dzięki temu kostka ta zyskuje antypoślizgową powierzchnię, chropowatą i szorstką strukturę, która wyglądem przypomina kamień naturalny;
  • kostkę brukową szczotkowaną – to niezwykle dekoracyjne wzory kostki brukowej. Poddawana jest szczotkowaniu, przez co na jej powierzchni tworzą się porowate wzory. Wpływa to na wygląd całej aranżacji, gdyż kostka ta ma niezwykle estetyczne wykończenie.
  • kostkę brukową łupaną – poddawana jest obróbce, podczas której odłupywane są niewielkie elementy kostki. To rodzaj kostki brukowej, który wyglądem przypomina kamienie naturalne, dzięki czemu daje efekt naturalnego wykończenia.
  • kostkę brukową postarzaną – ten rodzaj kostki kształtem przypomina kostkę łupaną, jednak w celu nadania jej zabytkowego charakteru, poszczególne elementy obijane są w bębnie, gdzie zyskuje rysy i ślady użytkowania.
  • kostkę brukową strukturalną – to imitacja kamienia naturalnego, daje naturalny efekt. Przeznaczona jest dla osób ceniących prostotę, a także w miejsca, gdzie chce uzyskać się jak najbardziej minimalistyczny efekt wykończenia.

Wzór na kostce brukowej – jak wybrać odpowiedni?

Ogromna ilość wzorów kostki brukowej sprawia, że często trudno jest się na coś zdecydować. Jak wybrać odpowiedni wzór na kostce brukowej? Wszystko zależy od miejsca, w którym chcemy ją układać. Do ogrodów, szczególnie tych w stylu glamour, idealnie sprawdzi się wzór kostki brukowej postarzanej. Dzięki naturalnym rysom i śladom użytkowania nadaje niesamowitego uroku miejscu i sprawia, że staje się ono niezwykle estetycznie wykończone. Pamiętajmy o umiejętnym doborze kolorystyki. Na posesje, gdzie znajduje się jasny dom, idealnie sprawdzą się odcienie grafitu i szarości, które można przełamać bardziej odważnym kolorem. Jeśli zależy nam na efekcie naturalnego kamienia, warto postawić na wzór kostki brukowej łupanej bądź strukturalnej. Pamiętajmy, że ten materiał budowlany daje szerokie możliwości, jeśli chodzi o wzory. Kostka brukowa to niezwykle chętnie wybierany element wykończenia posesji, a wszystko przez wiele różnorodnych form. Ogromną popularnością cieszą się również wzory kostki brukowej szczotkowanej i płukanej, a wszystko przez ich funkcjonalny, a zarazem dekoracyjny charakter.