Doskonałym sposobem na aranżację ogrodu staje się kamień ozdobny do ogrodu, pozwalający nie tylko oddzielić strefy konkretnych roślin. Dostępna na rynku, szeroka oferta grysów i otoczaków pozwala na dobranie koloru, materiału, a także wielkości poszczególnych elementów do własnej wizji przydomowego zieleńca. Kamienie te idealnie nadają się do wysypywania w ogrodzie ścieżek, a także do hodowli niektórych kwiatów oraz krzewów, wymagających specjalnych warunków.

Nie tylko walory dekoracyjne

Każda posadzona w ogrodzie roślina wymagać może nieco innych warunków. Niektóre z nich muszą być częściej nawadniane, inne potrzebują więcej słońca. Podstawową różnicą jest jednak PH gleby, które może zostać zmienione poprzez użycie konkretnego rodzaju grysu. Obniżenie odczynu gleby wpływa pozytywnie np. na popularny w polskich ogrodach krzew – rododendron. Aby uzyskać kwaśną ziemię pod jej hodowlę warto zastosować grys kwarcytowy lub granitowy.

Podkreślanie różnych elementów ogrodu

Kamień ogrodowy to jednak nie sam grys, ale także wszelkiego rodzaju płytki, idealne do otoczenia oczka wodnego lub basenu. Podkreślają one ozdobny zbiornik i przyciągają do niego uwagę. Różne kolory otoczaków mogą być użyte do podkreślenia stref, oddzielając gatunki roślin lub przestrzeń rekreacyjną od tej tylko dla zieleni. Możliwości wykończenia ogrodu kamieniem jest nieskończenie wiele, a mnogość barw pozwala na uzyskanie niesamowitych efektów za niewielką cenę.

Ciekawe zastosowania kamieni w ogrodzie

Niesamowity efekt da się uzyskać przez naprzemienne zastosowanie regularnej kostki lub płytki z nieregularnym grysem lub otoczakiem. Poprzez ich kontrastującą formę łatwo jest wyznaczyć strefę tarasu i odróżnić ją od naturalnej w formie części rekreacyjnej. Doskonale prezentuje się także zastosowany od strony ogrodu kamień elewacyjny, pozwalając na optyczne poszerzenie jego granic. Głównym czynnikiem ograniczającym pracę z wszelkiego rodzaju materiałami ozdobnymi jest jednak wyobraźnia. Przy jej użyciu mogą Państwo osiągnąć efekty, o których pewnie nawet nie śniliśmy.