Któż z nas nie zna kostki brukowej? Nawierzchnie brukowe spotykamy od setek lat nie tylko w miastach, ale i na wsi, a także w przydomowych obejściach. Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, na czym polega fenomen kostki brukowej i czy warto wykorzystać ten materiał, np. do budowy własnego tarasu, balkonu czy podjazdu, to w tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Zalety nawierzchni z kostki brukowej są niepowtarzalne a ich mnogość powoduje, że staje się ona niemal bezkonkurencyjna w świecie budowlanym. Nawierzchnia z kostki brukowej dostępna jest praktycznie dla każdego, nawet dla osób dysponujących ograniczonym budżetem. Pełni zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne, przez co równie dobrze sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. 

Po pierwsze – wytrzymałość

Nawierzchnia brukowa to inwestycja na lata. Niestraszne są jej trudne warunki atmosferyczne, takie jak duże mrozy, duża wilgoć, czy skrajnie wysokie temperatury powietrza. Nawierzchnia z kostki brukowej nie boi się silnych opadu deszczu, śniegu, czy nawet największego gradu. Nie jest jej straszna sól i detergenty. Dodatkowo jest bardzo odporna na działanie wszelkich czynników mechanicznych. Nawierzchnia brukowa nie rysuje się, nie odkształca i nie wgniata. Prawidłowo wykonana przetrwa lata dużego nacisku i wytężonego ruchu, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku dróg publicznych, czy wielkopowierzchniowych parkingów.

Po drugie – atrakcyjna cena

Zalety nawierzchni brukowej nie kończą się na jej odporności. Wbrew pozorom, pomimo wysokiej jakości budulca nie jest on wcale drogą inwestycją. Cena nawierzchni z kostki brukowej jest stosunkowo niska. Jeżeli dodać do tego fakt, iż nawierzchnia brukowa nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji, to koszty jej eksploatacji są znikome, dlatego stanowi ona bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Oczywiście na rynku są specjalne preparaty konserwujące do kostki brukowej, ale mają one głównie za zadanie ograniczyć blaknięcie kolorów, czy rozwój mchów, więc na upartego można je całkowicie pominąć, a jeśli nie, to stosuje się te zabiegi odnowy zdecydowanie rzadziej niż w innych przypadkach.

Po trzecie – walory estetyczne

Tak, tak – dokładnie – nawierzchnia z kostki brukowej potrafi być zaskakująco ładna i to niezależnie od stylu, jaki preferujesz. Jeżeli wolisz minimalizm, klasykę czy modernistyczny design, to wystarczy, że zdecydujesz się na kostkę w jednolitych klasycznych kolorach i odcieniach oraz prosty i harmonijny układ liniowy. Jeśli jednak lubisz zabawić się stylem, chcesz zaskakująco i ciekawie zaaranżować otoczenie, to możesz z kostki układać przeróżne wzory, łączyć jej rozmiary i kolory tworząc tym samym nawierzchnie brukowe będące ozdobą samą w sobie.

Po czwarte – uniwersalizm

Choć kostka brukowa powszechnie kojarzona jest z drogami, chodnikami i podjazdami, to jednak ma ona zdecydowanie szersze zastosowanie. Nawierzchnia z kostki brukowej świetnie sprawdza się jako pokrycie dachowe. Nie tylko wygląda ciekawie i atrakcyjnie, ale też jest bardzo funkcjonalna, praktyczna i wytrzymała. Nawierzchnie brukowe wykorzystywane są także na tarasach i balkonach, gdzie potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat sprzyjający relaksowi. Sprawdzą się także wokół basenów – będą ładnie wyglądały a niestraszna jest im wilgoć i nadmiar wody. Nawierzchnia brukowa bywa także często wykorzystywana do schodów zewnętrznych, gdyż oprócz swojej trwałości ma dość wysoki próg antypoślizgowości. Ale to nie wszystko. Nawierzchnia z kostki brukowej to także solidne ogrodzenie posesji albo element dekoracyjny niemal każdego wnętrza, który chyba nigdy nie wyjdzie z mody – sięgają po niego wybitni dekoratorzy wnętrz.

Po piąte – bezproblemowość

Zarówno montaż, jak i rozbiórka nawierzchni z kostki brukowej nie przysparzają specjalnych problemów. Wystarczy znać kilka podstawowych zasad i szybko oraz sprawnie powstaje podłoże wytrzymałe i estetyczne. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na fakt, że również usuwanie poszczególnych elementów nawierzchni brukowej jest bajecznie proste. Dlatego, jeżeli już zdarzy się, że jakiś fragment nawierzchni ulegnie zniszczeniu, czy wybrzuszeniu, to nie musimy zmieniać całości. Możemy działać wybiórczo. To niewątpliwie jedna z największych zalet nawierzchni z kostki brukowej, gdyż jej utrzymanie nie generuje ani problemów, ani wygórowanych kosztów.

Po szóste – duży wybór

Wybór komponentów do nawierzchni brukowej na rynku jest naprawdę ogromny. Dotyczy to zarówno kształtów, jak i kolorów i rozmiarów samej kostki, dlatego nie musicie się ograniczać. Z powodzeniem znajdziecie kostkę brukową kolorową, jak i klasyczną, a nawet taką, która będzie imitować surowce naturalne. Dodatkowo wybrane komponenty nawierzchni z kostki brukowej mogą różnić się między sobą – to tylko sprawia, że aranżacja otoczenia staje się ciekawsza. Możesz także wybierać kostkę o różnej grubości, przez co bez problemu dostosujesz nawierzchnię brukową do jej przeznaczenia i obciążenia, na jakie będzie narażona.