Narzędzia brukarskie niezbędne w pracy fachowca

Brukarze to pracownicy fizyczni działający aktywnie w sektorze budowlanym, a ich podstawowym zadaniem jest naprawianie, brukowanie i rozbieranie nawierzchni, takich jak ulice, place, chodniki czy też przejazdy. Praca w brukarstwie uchodzi za dość trudną zarówno w kwestii mechaniki pracy, jak i ilości wiedzy niezbędnej do jej wykonywania. Brukarz musi samodzielnie odczytać wszelkie istotne parametry i dane techniczne z wybranego projektu architektonicznego, a także dobrać we własnym zakresie odpowiedni rodzaj materiałów do zakresu przeprowadzanych prac. Podstawowymi surowcami niezbędnymi w pracy brukarza są oczywiście płyty betonowe, kostka brukowa bądź też cegła klinkierowa czy kamień. To jednak nie wszystko – prace brukarskie obejmują także wstępne przygotowanie terenu, w tym dobór prawidłowego żwiru, piasku oraz tłucznia, co z reguły niedoświadczonym osobom sprawia najwięcej kłopotu. Co więcej, niektórzy nie zwracają na ten aspekt zbyt dużej uwagi. Skutek? Szybkie zniszczenie ułożonej powierzchni.

Oczekiwania współczesnych klientów rosną z roku na rok, dlatego brukarze również muszą podnosić swoje kwalifikacje w celu spełnienia najbardziej wygórowanych wymagań. Oczekuje się między innymi nietypowych połączeń różnych surowców czy też bycia na bieżąco z najnowocześniejszymi technologiami używanymi w pracach brukarskich. Nawet mimo ogromnej wiedzy, żaden brukarz nie jest w stanie przeprowadzić wszelkich prac bez użycia specjalistycznych narzędzi brukarskich.

Narzędzia dla brukarzy – poradnik

Maszyny i narzędzia brukarskie są niezbędne do przeprowadzenia większości prac na placach budowy, dlatego brukarze zaopatrują się w niezbędne urządzenia jeszcze przed podjęciem się współpracy. Każde narzędzie brukarskie powinno spełniać pewne podstawowe warunki i cechy, które definiują jego przydatność w konkretnej fazie prac. Warto wymienić wśród nich między innymi:

  • wysoką jakość wykonania – w sklepach znajdują się setki maszyn brukarskich różniących się między innymi ceną zakupu, specyfikacją techniczną i parametrami użytkowymi. Jaki model wybrać? Urządzenia z niższej półki mimo atrakcyjnej ceny zakupu nie są polecane z uwagi na ich nietrwałość, awaryjność i krótki czas eksploatacji, dlatego większość brukarzy zgodnie twierdzi, że warto postawić na narzędzia z wyższej półki i wyroby znanych, uznanych marek w świecie budowlanym. Przestój w pracy spowodowany awarią sprzętu potrafi być bardzo kosztowny w skutkach i dotkliwy dla zleceniobiorcy.
  • dopasowanie do rodzaju prac – wiele urządzeń brukarskich potrafi zadziwić swoją dużą funkcjonalnością, niestety wraz z większą liczbą dodatkowych opcji rośnie także cena. Nie zawsze warto ją płacić. Część z opcjonalnych funkcji wykorzystuje się z reguły tylko parę razy podczas wielu lat eksploatacji, dlatego wyższe koszty zakupu mogą się nigdy nie zwrócić.
  • bezpieczeństwo pracy – prace brukarskie z pozoru wydają się bezpieczne, niestety wraz z użyciem niesprawdzonych narzędzi bez atestów liczba zagrożeń lawinowo rośnie. Złamanie się chwytaka w trakcie podnoszenia masywnego krawężnika może oznaczać długotrwałą niezdolność do pracy, podobnie jak niestabilne wózki, które mogą stanowić ogromne zagrożenie dla operatora.

Akcesoria i narzędzia do kostki brukowej

Sprzęt brukarski jest niezbędnym wyposażeniem każdego brukarza, który dba o jakość przeprowadzonych przez siebie prac, zgodność z wybranym projektem technicznym oraz trwałość zaprojektowanych podłoży. Warto tym samym zakupić odpowiednie narzędzia do kostki brukowej jeszcze przed podjęciem się jakiegokolwiek zlecenia, niezależnie od stopnia jego trudności.

Niezbędne okażą się między innymi młotki brukarskie, chwytaki i kleszcze, gilotyny czy łamarki, a także łaty zgarniające czy wózki transportowe. W przypadku usuwania kostki nie można także zapomnieć o łomach i imakach, a podczas wstępnej realizacji projektu o przymiarach i kątownikach. To jednak tylko krótki wycinek sprzętu brukarskiego, który zawsze warto mieć pod ręką.

Młotki brukarskie

Młotki brukarskie to absolutna podstawa pracy w brukarstwie i zarazem jedno z najtańszych narzędzi, które jednak ma podstawowy wpływ na jakość przeprowadzonych prac brukarskich. Akcesoria te służą do dobijania kostki czy płyt podczas ich układania i poziomowania. W budowie młotków wyróżniamy trzonek wykonany z drewna otoczony w całości tworzywem sferoidalnym oraz obuch. Trzonek powinien zapewniać pewny chwyt w rękawicach, najlepiej także, aby był zaprojektowany ergonomicznie i nie miał żadnych luzów na połączeniu trzonka z obuchem.

Wyróżniamy kilka rodzajów młotków brukarskich, różniących się przede wszystkim charakterystyką obucha. Najpopularniejsze są modele z gumą po obu stronach, które znacznie ułatwiają prawidłowe osadzenie płyt betonowych czy kostki brukowej. Inną wariacją gumy jest elastomer, który jest znacznie bardziej sprężysty, tym samym sprawdzi się np. w pracy z płytami wykonanymi z ceramiki. Równie dużą funkcjonalność zapewniają modele z obuchem nylonowym. Materiał ten charakteryzuje się znacznie twardszą powierzchnią, dlatego sprawdzi się w trakcie prac z twardymi i ciężkimi materiałami i płytami, które wymagają znacznie mocniejszych uderzeń.

Narzędzia brukarskie – chwytaki

Firmy brukarskie z pewnością nie powinny rozpoczynać żadnych prac bez chwytaków. Te poręczne narzędzia o wielu różnych wielkościach i kształtach są niezbędnym urządzeniem w rękach dobrego brukarza. Urządzenia te są przeznaczone do przenoszenia po placu budowy ciężkiej kostki, płyt czy krawężników, a także do ich układania w miejscu przeznaczenia. Chwytaki znacznie różnią się między sobą konstrukcją i budową, która jest dostosowana do przeprowadzenia jednego, konkretnego rodzaju prac brukarskich i materiałów, w tym płyt czy krawężników. Akcesoria te obsługuje się ręcznie i mechanicznie, a do niektórych wariantów niezbędna okaże się praca dwójki osób, szczególnie w przypadku długich i ciężkich krawężników wyposażonych w dwie pary uchwytów po obu stronach. Służą do tego chwytaki walizkowe. Inną budowę mają chwytaki do cegły oraz kostki, a inne do przenoszenia najcięższych krawężników na rolkach. Warto zatem dopasować ten rodzaj narzędzia brukarskiego do przeprowadzanych prac. Zakup „na wyrost” może być bardzo kosztowny, ale i zbędny. Należy jednak bezwzględnie zadbać o ich jakość. Chwytak powinien być:

  • dobrze wykonany z trwałych materiałów,
  • stabilny aż do obciążenia go pełną dopuszczalną masą,
  • zapewniać pewny chwyt podczas przenoszenia ciężkich materiałów,
  • ergonomicznie zaprojektowany, ze zwróceniem szczególnej uwagi na prostotę obsługi i komfort pracy,
  • wyposażony w opcję podłączenia chwytaka pod koparkę, co w niektórych pracach jest wręcz niezbędne.

Narzędzia brukarskie do usuwania i wyrównywania kostki — imaki

Narzędzia brukarskie są przeznaczone nie tylko do układania kostki, lecz także do jej wyjmowania. Służą do tego imaki oraz łomy, czyli niezbędne narzędzia brukarskie, których zakup zawsze się opłaca. Ich podstawową funkcjonalnością jest możliwość wyciągnięcia już ułożonej kostki bądź płyt w celu naprawy uszkodzeń czy powstania oczywistej pomyłki w wyborze materiału. Wielu brukarzy wykorzystuje te narzędzia także w przypadku nagłej zmiany oczekiwań inwestora lub gdy zachodzi potrzeba przeprowadzenia prac w gruncie, np. poprowadzenia kabli lub naprawy jakichkolwiek instalacji.

Poszczególne imaki różnią się między sobą głównie sposobem ich obsługi, maksymalnym rozmiarem płytki czy kostki oraz funkcjonalnością dodatkową. Szczególnie ciekawa jest opcja regulowania szerokości uchwytów, dzięki czemu można wyciągnąć zarówno wąskie płytki, jak i znacznie szersze płyty.

Wśród akcesoriów brukarskich warto także wymienić łom / wyważak

Nie można także zapomnieć o łomie. Ten rodzaj sprzętu brukarskiego jest przeznaczony do wyrównywania kostki brukowej lub płyt już po ich położeniu. Łom powinien być solidny i zapewniać możliwość przesunięcia nawet ciężkich i masywnych materiałów w celu ich prawidłowego ułożenia, dlatego dobrym pomysłem będzie zakup tego narzędzia brukarskiego z nieco wyższej półki. Wielu początkujących brukarzy wykorzystuje w celu wyrównywania kostki lub płyt szpadel, który jest nieprecyzyjny i nie zapewnia optymalnych efektów podczas pracy z materiałem szczególnie czułym na równe ułożenie. Dobrym rozwiązaniem jest także możliwość wymiany końcówek, które zużywają się podczas wyrównywania.

Narzędzia brukarskie – przymiary i kątowniki

Brukarstwo to praca bardzo dokładna i precyzyjna, a jej efekty są z reguły wynikiem prawidłowego pomiarowania przestrzeni i wyznaczania traktu. Niezbędny okaże się między innymi przymiar brukarski. To narzędzie jest nieocenione szczególnie podczas dokładnego i precyzyjnego wyznaczania kątów w trakcie docinania płyt bądź kostki, pozwala na ich dokładne i ścisłe dopasowanie do danego miejsca lub otworu. Bez tego narzędzia brukarskiego przeprowadzenie niektórych prac jest nie tylko czasochłonne, co wręcz niemożliwe.

Niezbędnym sprzętem brukarskim jest oczywiście również kątownik, dzięki któremu można z łatwością oceniać w każdym etapie postęp prac i ich zgodność z projektem. Kątowniki są niewielkie i tanie, dlatego dobrym pomysłem jest zakup od razu kilku sztuk dla każdego brukarza pracującego w danej firmie.

Inne istotne narzędzia do układania kostki brukowej

Na rynku znajdziemy także wiele innych maszyn brukarskich, bez których przeprowadzenie wielu prac byłoby w zasadzie niemożliwe. Fundamentalne narzędzie w każdej firmie brukarskiej stanowi między innymi zagęszczarka, która służy do wzmocnienia i poprawy parametrów użytkowych podłoża, w tym usuwania z niej pęcherzyków powietrza na zewnątrz. Zagęszczarki różnią się konstrukcją oraz sposobem pracy, a do ich transportu niezbędny okaże się samochód dostawczy.

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja firma brukarska realizowała prace zgodnie ze sztuką, warto zaopatrzyć się w przecinaki i gilotyny, dzięki którym można dociąć płyty z najwyższą możliwą precyzją. Poszczególne modele różnią się wielkością oraz zakresem prac czy też sposobem obsługi. Wbrew pozorom na placu budowy niezbędne okażą się także wózki brukarskie, które znacznie przyspieszają przeprowadzenie poszczególnych prac, szczególnie w przypadku, gdy masz do ułożenia bardzo dużą powierzchnię. Te narzędzia brukarskie służą do łatwego przewożenia kostki czy płyt lub krawężników w obrębie danej budowy, dzięki czemu zmniejszają obciążenie pracownika, który musiałby w innym przypadku nosić je własnoręcznie. Do profilowania podłoża niezbędne będą także listwy zgarniające i wyrównujące, którymi można precyzyjnie wyrównać podsypkę.